Temat interpretacji
W dniu 04-08-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Na podstawie wniosku podatnika stwierdzono, iż:
- w dniu 26-02-2004 r. została zawarta umowa leasingu pomiędzy Raifeisen Leasing Polska S.A. A Gospodarstwem Ogrodniczym wł. Pani M.,
- przedmiotem leasingu jest samochód ciężarowy posiadający homologację i spełniający warunki określone we wzorze "Lisaka" tj. warunki przewidziane przez art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11-03-2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535/,
- przedmiotowa umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 12-05-2004 r. i od rat leasingowych w całości był odliczany podatek Vat,
- w dniu 01-05-2005 r. aneksem uległa zmianie strona umowy leasingu (leasingobiorca) którym w miejsce Pani M. został Instytut Medycyny Naturalnej,
- w dniu 15-06-2005 r. aneks umowy wraz z umową leasingu został zarejestrowany we właściwym urzędzie skarbowym,
- od dnia 01-06-2005 r. przedmiotowa umowa nie uległa zmianie.
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii, czy od rat w/wym. leasingu przysługuje odliczenie podatku naliczonego w pełnej wysokości określonej na fakturach.
W złożonym wniosku wyrażono stanowisko, iż zasadne jest dokonanie pełnego odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na fakt, iż:
- umowa oraz aneks zostały zawarte przed 01-06-2005 r.,
- przedmiot umowy - samochód spelniaspełnia wymagania wzoru "Lisaka",
- samochód posiada homologację samochodu ciężarowego,
- umowa oraz aneks zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie
- od 01-06-2005 r. nie uległa zmianie treść umowy.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu: "Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym". Natomiast w myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, "Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie".
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2005r. nr 90, poz. 756), w brzmieniu: "W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikajacych z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie" w związku z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy w brzmieniu: "W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwote podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:
- w odniesieniu do umów, bez uwzględniania zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
- pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r.
wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od rat określonych na fakturach wystawianych przez leasingodawcę.
Takie stanowisko tut. organu wynika z faktu, iż wnioskodawcy z tytułu zawartej umowy leasingu przysługiwało na podstawie art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usłuhg w brzmieniu sprzed 1 czerwca 2005r. prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości rat wynikajacych z ww. umowy leasingu a przedmiotowa umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w terminie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. nowelizacji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.