Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2005 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 01.06.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej montażu bram stalowych napędami ręcznymi lub elektrycznymi w garażach wolnostojących oraz w garażach dobudowanych do budynków mieszkalnych jednorodzinnych (bez wejścia do garażu z budynku) - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:
Z treści wniosku wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na zlecenie klientów dokonuje zakupu od innego podmiotu bram stalowych z napędami ręcznymi lub elektrycznymi i dokonuje ich montażu w:
- garażach wolnostojących,
- garażach dobudowanych do budynków mieszkalnych jednorodzinnych (bez wejścia do garażu z budynku).
Stosownie do opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych znak: (...) z dnia 18 kwietnia 2005 r., wydanej na wniosek Pełnomocnika, dostawa i montaż bram garażowych z napędami ręcznymi lub elektrycznymi wykonywane na odrębne zlecenie przez podmiot gospodarczy nie będący ich producentem mieści się w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00 "Roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych".Podatnik uważa, że świadczona usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.
Stanowisko zawarte w Pana wniosku jest prawidłowe.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (zastrzeżenia te nie dotyczą świadczenia usług, o których mowa w zapytaniu Podatnika).
Jednocześnie, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym, stosownie do art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, stosownie
do art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Garaże wolnostojące, jak i garaże dobudowane do budynków mieszkalnych jednorodzinnych (bez wejścia do garażu z budynku), nie są obiektami budownictwa mieszkaniowego, jak również nie są infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, w związku z czym uregulowania zawarte w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczą usług, o których mowa w zapytaniu Podatnika.
Mając na uwadze powyższe, świadczenie usług, o których mowa w zapytaniu Podatnika, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe, to do każdego zagadnienia winien złożyć
odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 31.05.2005 r. obejmuje kilka zagadnień prawno-podatkowych na pozostałe zagadnienia przedstawione we wniosku zostaną wydane odrębne postanowienia.
Pouczenie:
Na mniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia.