Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005... - Interpretacja - PP. 443/45/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. PP. 443/45/05, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 01.06. 2005r. (uzupełnionego pismem z dnia 30.06.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania sprzedaży wysyłkowej za pomocą kasy rejestrującej - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 01.06. 2005 r. (uzupełnionym pismem z dnia 30.06.2005 r.) D B zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania sprzedaży wysyłkowej za pomocą kasy rejestrującej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi sklep internetowy. Działalność opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, prowadzi ewidencję przychodu, ewidencję sprzedaży VAT, ewidencję zakupu, rejestr zamówień oraz ewidencję wpłat dokonywanych na konto firmy. Zamówione przesyłki dostarczane są wyłącznie Pocztą Polską lub kurierem firm świadczących usługi spedycyjne. Zapłata za dostarczony towar dokonywana jest w całości na konto firmy za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy. Nie honoruje zapłaty czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową. Z prowadzonej ewidencji jednoznacznie wynika, jakiej transakcji dotyczyła zapłata oraz można ustalić dane, w tym adres osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towaru. Podatnik informuje również, że nie nigdy nie podlegał obowiązkowi ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Pytanie Podatnika brzmi: czy prowadzona sprzedaż poprzez sklep internetowy podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.

Zdaniem Podatnika: przedmiot prowadzonej działalności oraz sposób przyjmowania zamówień, dokonywania dostaw oraz przyjmowania zapłaty za towar w całości wyczerpuje warunki niezbędne do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych określone w poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706). Ponadto Podatnik poinformował, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na podstawie wyżej opisanego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie ocenia stanowisko pytającego jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa podatkowego, zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31.12.2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia, przy czym w załączniku pod pozycją 42 wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za którą to czynność zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczyła.

Powyższe zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tej sprzedaży towarów przed dniem 01.01.2005 r.

Ponadto, w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Krośnie