Temat interpretacji
We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej m.in. na działalności handlowej, nabył do sprzedaży hurtowej i detalicznej terapeutyczne wkładki wypełnione żelem o nazwie ...Przedstawicielem Autoryzowanym wytwórcy była firma ..., która sprowadziła pierwszą partię do Polski i na jej wniosek wyrób ten został wpisany przez Prezesa Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i produktów Biobójczych, zgodnie z art.26 ustawy z dnia 27.07.2001r. o wyrobach medycznych (Dz.U.Nr 126, oz.1380), do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych 24.077.2003r. jako wyrób medyczny.Zaznaczył również, że na podstawie nowych przepisów o wyrobach medycznych art.98 ustawy z 20 kwietnia 2004r. (Dz.U.nr 93, poz.899) przedmiotowe wkładki są nadal wyrobem medycznym dopuszczonym do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednocześnie, podatnik we wniosku zawarł własne stanowisko. Powołując się na art.41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz na załącznik nr 3 do tej ustawy uważa, że do sprzedaży hurtowej jak i detalicznej przedmiotowych wkładek, zarejestrowanych jako wyrób medyczny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie wymienionych w pozostałych pozycjach w/w załącznika nr 3, ma zastosowanie stawka 7%.
Ponadto podatnik oświadczył, że w sprawie której dotyczy złożony wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów w tym zakresie - organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług:
- art.5 ust.1 - zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- art.41 ust.2 - zgodnie z którym dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (...).
W poz. 106 załącznika nr 3 wymienione są : bez względu na symbol PKWiU wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.
Z powyższych przepisów wynika, że stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% ma zastosowanie wyłącznie do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej- innych niż wymienione w pozostałych pozycjach cyt. wyżej załącznika nr 3.Od dnia 1.05.2004r. obowiązującym aktem prawnym jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U. nr 93, poz.896).
Z treści wniosku wynika, iż przedmiotowe wkładki zostały wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych, na podstawie art.26 ustawy z dnia 27.07.2001r. o wyrobach medycznych, jako wyrób medyczny. Również na podstawie nowych przepisów o wyrobach medycznych - ustawa z 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych - są nadal wyrobem medycznym dopuszczonym do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem dostawa wkładek terapeutycznych, jako wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie wymienionego w pozostałych pozycjach w/w załącznika nr 3 podlega, na podstawie art.41 ust.2 ustawy o podatku VAT oraz wykazu towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% -poz. 106 załącznika nr 3 do tej ustawy - opodatkowaniu według stawki podatku od towarów i usług w wysokosci 7%.
Reasumując, organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że do sprzedaży hurtowej jak i detalicznej wkładek terapeutycznych, będących wyrobem medycznym zgodnie z przepisami nowej w/w ustawy o wyrobach medycznych, ma zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% - jest prawidłowe.
1. Przedstawiona interpretacja:dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.