Temat interpretacji
Czy do odsprzedaży towarów używanych przejętych przez Wnioskodawcę na własność w ramach lombardu będzie mogła znaleźć zastosowanie szczególna procedura opodatkowania przewidziana w art. 120 ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2012r. (data wpływu 26 czerwca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy do odsprzedaży towarów używanych przejętych przez Wnioskodawcę na własność w ramach lombardu będzie mogła znaleźć zastosowanie szczególna procedura opodatkowania przewidziana w art. 120 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 czerwca 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy do odsprzedaży towarów używanych przejętych przez Wnioskodawcę na własność w ramach lombardu będzie mogła znaleźć zastosowanie szczególna procedura opodatkowania przewidziana w art. 120 ustawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pieniężnych klientom osobom fizycznym, niebędącymi podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT.
W celu uzyskania zabezpieczenia terminowej spłaty udzielonych pożyczek Wnioskodawca będzie przyjmował od klientów rzeczy ruchome, takie jak m.in. używany sprzęt RTV, telefony komórkowe, sprzęt sportowy oraz wyroby jubilerskie (pierścionki, łańcuszki, obrączki, sygnety, bransoletki) nadające się do dalszego użytku w takim stanie, w jakim się będą znajdować w chwili przejęcia lub po naprawie.
W razie braku terminowej spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę wskazane rzeczy, zgodnie z umowami zawieranymi z klientami, będą przechodziły na własność Wnioskodawcy, który następnie będzie oferował je do sprzedaży innym klientom.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy do odsprzedaży (dostawy towarów używanych) przejętych przez Wnioskodawcę na własność, opisanych wyżej ruchomych dóbr materialnych, będzie mogła znaleźć zastosowanie szczególna procedura opodatkowania marży przewidziana w art. 120 ustawy o VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do odsprzedaży przejętych przez Wnioskodawcę na własność, wskazanych wyżej ruchomych dóbr materialnych, znajdzie zastosowanie szczególna procedura opodatkowania marży przewidziana w art. 120 ustawy o VAT.
Otóż, zdaniem Wnioskodawcy, z racji tego, iż opisane wyżej dobra materialne spełniają definicję towarów użytkowych, o której mowa w przepisie art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, będzie on miał prawo stosować szczególną procedurę opodatkowania marży w odniesieniu do tych rzeczy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami w rozumieniu ww. ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, zostały określone w rozdziale 4 działu XII ustawy o VAT.
Stosownie do art. 120 ust. 4 tej ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
W myśl art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Definicja towarów używanych, dla potrzeb tej szczególnej procedury została zawarta w art. 120 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Zgodnie z nim, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).
Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, pod pojęciem PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
W przypadku dostawy towarów używanych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych przez podatnika prowadzącego lombard od podmiotów, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, można stosować przepis art. 120 ust. 4 ustawy, czyli można opodatkować jedynie marżę. Należy jednak podkreślić, że opodatkowanie marży nie może mieć zastosowania w przypadku niektórych towarów, takich jak metale szlachetne lub kamienie szlachetne oznaczone symbolami (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0), które wymienione są w art. 120 ust. 1 pkt 4.
Z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) wynika, że dla ww. symboli przyporządkowano następujące towary i usługi:
- 24.41.10.0 Srebro nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku;
- 24.41.20.0 Złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku;
- 24.41.30.0 Platyna nieobrobiona plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku;
- 32.12.11.0 Perły hodowlane, kamienie szlachetne i półszlachetne, włączając syntetyczne lub odtworzone, obrobione, ale nieobsadzone;
- 32.12.12.0 Diamenty przemysłowe obrobione; pył i proszek z kamieni naturalnych lub syntetycznych, szlachetnych lub półszlachetnych;
- 38.11.58.0 Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal.
Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pieniężnych klientom osobom fizycznym, niebędącymi podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT. W celu uzyskania zabezpieczenia terminowej spłaty udzielonych pożyczek Wnioskodawca będzie przyjmował od klientów rzeczy ruchome, takie jak m.in. używany sprzęt RTV, telefony komórkowe, sprzęt sportowy oraz wyroby jubilerskie (pierścionki, łańcuszki, obrączki, sygnety, bransoletki) nadające się do dalszego użytku w takim stanie, w jakim się będą znajdować w chwili przejęcia lub po naprawie.
W razie braku terminowej spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę wskazane rzeczy, zgodnie z umowami zawieranymi z klientami, będą przechodziły na własność Wnioskodawcy, który następnie będzie oferował je do sprzedaży innym klientom.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży nieodebranego zastawu w postaci używanego: sprzętu RTV, telefonów komórkowych, sprzętu sportowego oraz wyrobów jubilerskich (np. pierścionki, łańcuszki, obrączki, sygnety, bransoletki), nabytego (przewłaszczonego) przez Wnioskodawcę od podmiotów, określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, Wnioskodawca ma prawo opodatkować taką sprzedaż w systemie VAT marża, na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem, iż towary stanowiące ten zastaw spełniają definicję towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków. W sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę można uznać, iż będzie on dokonywał sprzedaży towarów używanych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Należy jednocześnie jednak zwrócić uwagę Wnioskodawcy na fakt, iż w przypadku sprzedaży przez niego, wyrobów będących przedmiotem zastawu, a w szczególności określanych jako wyroby jubilerskie winna być w każdym przypadku poprzedzona dokonaniem przez Wnioskodawcę prawidłowej klasyfikacji sprzedawanych wyrobów zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), ze szczególnym uwzględnieniem symboli CN oraz PKWiU, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Bowiem z opodatkowania w systemie VAT marża nie może korzystać sprzedaż metali szlachetnych np. w stanie surowym, w postaci półproduktu lub w postaci proszku, itp.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach