Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia czy faktura dokumentująca dostawę towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty musi zawierać stawki, kwotę podatku VAT oraz symbole towarów, na podstawie których stawka VAT jest obniżona
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik dokonuje dostawy towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty.
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy faktura dokumentująca przedmiotową dostawę musi zawierać stawki, kwotę podatku VAT oraz symbole towarów, na podstawie których stawka VAT jest obniżona.
Zdaniem Podatnika nie ma on obowiązku zamieszczania na fakturze stawki i kwoty podatku VAT, ponieważ sprzedaż jest opodatkowana stawką 0%, jako towar podlegający przetworzeniu. W ocenie Podatnika, nie istnieje również obowiązek podania na fakturze symboli towarów ze względu na fakt, iż dostawa tego towaru na terytorium kraju jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 22%.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, tut. Organ stwierdza, co następuje:
Podatnik wykonuje czynność stanowiącą w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, sprzedaż (art. 2 pkt 22). Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Natomiast stosownie do treści przepisu art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania
Na podstawie powyższej delegacji Minister Finansów wydał Rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971), zwanego dalej Rozporządzeniem, które w rozdziale 4. określa m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać.
Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej m.in.:
- stawki podatku;
- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje dostawy towarów, dla której przy spełnieniu pewnych warunków właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka w wysokości 0%.
W związku z powyższym należy mieć na uwadze regulacje przepisu § 12 ust. 7 Rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, oprócz nazwy towaru należy podać również symbol towaru, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.