Temat interpretacji
Zasady odliczania i zwrotu podatku naliczonego określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy , tj. m.in. przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 90 z późn.zm. ). Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ) w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednakże w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ( tj. gdy podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez niego :
1) dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych,2) dzieł sztuki nabytych od twórców lub spadkobierców twórców,3) dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 ( art. 120 ust. 17 ustawy o VAT ).Ww . przepis nie znajduje zastosowania natomiast w sytuacji, gdy dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem na zasadach innych niż określone w ust. 4. ( art. 120 ust. 18 ustawy o p.t.u. ).Ponadto zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały one opodatkowaniu zgodnie z ust. 4. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego ( art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ).
A zatem jeżeli wymienione w piśmie podatnika z dnia 27.08.2004 r. zakupy , takie jak : czynsz, energia, usługi telekomunikacyjne, są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i stanowią one w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, to podatnik, przy spełnieniu warunków określonych przepisami ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych zakupów