P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-161/06/MŻ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2006, sygn. 1471/NTR2/443-161/06/MŻ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 14 kwietnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona świadczy dla zleceniodawcy posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec (jednej ze spółek z grupy) usługi polegające na koordynowaniu na terytorium Polski sprzedaży linii technologicznych, maszyn i urządzeń oraz części zamiennych produkowanych przez firmy z grupy. Celem działań podejmowanych przez Stronę jest promocja produktów zleceniodawcy. Działania Strony, występującej w charakterze pośrednika, mają na celu doprowadzenie do zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy zleceniodawcą a nabywcami z Polski; Strona nie jest upoważniona do podpisywania umów w imieniu zleceniodawcy. Czynności wykonywane przez Stronę obejmują wszystkie etapy poprzedzające zawarcie umowy sprzedaży, począwszy od działań promocyjnych, poprzez poszukiwanie klientów, aż po bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami w celu doprowadzenia do zawarcia umowy. Z tytułu wykonywania powyższych czynności otrzymuje wynagrodzenie w wysokości skalkulowanej jako marża od zawartych kontraktów.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przy założeniu, że zlecający jako nabywca świadczonych przez nią usług poda numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, a numer ten zostanie wykazany na fakturze, miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało numer nabywcy. W takim przypadku nie ma obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług, obowiązana jest natomiast wystawić fakturę VAT z adnotacją, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W myśl art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy, wprowadzającego wyjątek od w/w reguły, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Jeżeli jednak nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W związku z powyższym potwierdzić należy co do zasady stanowisko, iż miejscem świadczenia świadczonych przez Stronę usług pośrednictwa przy dostawie towarów, w przypadku gdy nabywca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy dostawie towarów (vide art. 22 ust. 1 ustawy) ma miejsce dostawa towarów, z którymi związane są te usługi - jest terytorium państwa, które wydało nabywcy tenże numer.

Należy jednakże zwrócić uwagę, iż aby w/w reguły ustalenia miejsca świadczenia usług miały zastosowanie, wykonywane przez Stronę jako pośrednika usługi winny być związane z dostawą towarów w sposób bezpośredni, sama zaś Strona powinna działać w imieniu i na rzecz osób trzecich. Jedynie bowiem w przypadku łącznego spełnienia w/w warunków uprawnione jest powoływanie się na normę wynikającą z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit.c) a w konsekwencji ust. 6 ustawy.

W szczególności wskazać należy, iż nie każda usługa związana z dostawą towarów świadczona przez pośrednika pozwala na zastosowanie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit.c i ust. 6. Usługa taka winna być - zgodnie z literalnym brzmieniem w/w przepisów - związana z dostawą towarów bezpośrednio. Jednocześnie, ponieważ w ustawie o podatku od towarów i usług nie zostało określone, co należy rozumieć przez bezpośredni związek, należy w tym zakresie odwołać się do słownikowego znaczenia słowa bezpośredni/bezpośrednio. I tak zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod redakcją naukową prof. Mieczysława Szymczaka "bezpośredni" to nie mający ogniw pośrednich, dotyczący kogoś czy czegoś wprost, zaś "bezpośrednio" to bez jakiegokolwiek pośrednictwa; osobiście, wprost.

Tylko zatem w przypadku usług, które odpowiadają w/w definicji - zgodnie z zasadą exceptiones non sunt extendendae, miejsce świadczenia może i powinno być ustalane zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit.c i ust. 6 ustawy. W pozostałych przypadkach odwołać należy się do zasad ogólnych.

Transakcja zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, powinna udokumentowana być fakturą VAT zawierającą informację, że osobą zobowiązaną do rozliczenia podatku jest nabywca. Stosownie do treści § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) wystawiona w takich przypadkach faktura powinna zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie