Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku X z dnia 07.03.2006r (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 27 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.),
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Dnia 24 lutego 2006 roku firma X Sp. z o.o. podpisała umowę o współpracy z firmą Y z siedzibą w Libanie. Zgodnie z postanowieniami umowy, firma X, będzie importować od firmy libańskiej, działającej w postaci Agenta, usługi "marketingowe", które służyć będą poszerzaniu działalności handlowej firmy X na terenie krajów arabskich (zgodnie z terenem przedmiotu zlecenia określonym w umowie o współpracę). Libański Agent, zgodnie z umową, ma za zadanie stwarzać warunki firmie X, umożliwiające pozyskiwanie kontaktów z potencjalnymi klientami z terenu krajów arabskich.
Z tytułu działań Agenta, podejmowanych w ramach wykonywania postanowień umowy, firma X wypłacać będzie Agentowi wynagrodzenie pieniężne zgodnie z warunkami
określonymi w umowie. Poza wynagrodzeniem pieniężnym, które uzależnione będzie od wyników współpracy, firma X zobowiązana jest umową do pokrycia wydatków związanych z wykonaniem przez Agenta postanowień umowy. Wysokość wydatków została określona w umowie. Zapłata zostanie dokonana przez X w dwóch ratach (50% na początku współpracy. 50% po 6 miesięcy od podpisaniu umowy).
Firma X, kierujące się postanowieniami ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącymi kwestii importu usług z poza terenu Unii Europejskiej, każdorazowo, po otrzymaniu faktury od firmy z Libanu (zarówno z tytułu wynagrodzenia pieniężnego dotyczącego wyników współpracy, jak i opłaty ryczałtowej) , będzie wystawiać fakturę wewnętrzną, na podstawie której będzie naliczać podatek VAT w wysokości 22%.
Pytanie Spółki
Czy firma X ma prawo odliczać podatek VAT naliczony na podstawie faktur wewnętrznych dotyczących importu usług z poza obszaru Unii Europejskiej? Jeśli firma ma
prawo dokonać odliczenia naliczonego przy wyżej opisanych transakcjach podatku VAT, to jaki jest prawidłowy termin, w którym powinno nastąpić odliczenie?
Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego
Zgodnie z postanowieniem art. nr 27 Ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług, których dotyczy podpisana przez firmę X umowa jest Polska. W związku z faktem, iż działania Agenta wypełniającego postanowienia podpisanej umowy mają doprowadzić do poprawy sytuacji gospodarczej X w wyniku wzrostu przychodów osiągniętych od sprzedaży do klientów z terenu krajów arabskich, wszelkie koszty, które X jest zobowiązana ponosić zgodnie z postanowieniami podpisanej umowy o współpracę, związane są bezpośrednio z wykonywaną działalnością, co daje firmie prawo do dokonywania odliczeń naliczonego podatku VAT oraz zaliczania ponoszonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów w momencie otrzymania faktury.
Ocena
prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usługo (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 późn. zm.), przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. l pkt 4 ustawy, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju(czyli usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju). Zatem przez import usług rozumie się usługi spełniające łącznie następujące warunki:
- usługodawcą jest podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium;
- usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości oraz osobafizyczna mająca miejsce zamieszkania albo pobytu na terenie kraju, zobowiązana do rozliczenia w swoim kraju podatku od towarów i usług;
- usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonania usługi na rzecz usługobiorcy z Polski;
- usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu usługi wykonywanej przezusługodawcę - w przypadkach określonych w art. 27 ust. 3 ww. ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art.27 ust.4 na rzecz usługobiorcy - podatnika, o którym mowa w art. 15, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lubstałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że firma Y z siedzibą w Libanie wykonuje na rzecz Spółki usługi marketingowe, dlatego konieczne jest właściwe określenie miejsca świadczenia usług.Zgodnie z dyspozycją art. 27 ust. 4 pkt. 2 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług reklamowych (marketingowych) miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jestświadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Spółka nabywając usługi od podmiotu posiadającego swoją siedzibę poza terytorium kraju i jednocześnie w kraju innym niż terytorium kraju, w którym swoją siedzibę posiada, Spółkadokonuje importu usług w rozumieniu art. 2 ust. 9 ustawy o VAT, a w tym przypadku miejscemświadczenia jest miejsce, w którym nabywca usługi posiada siedzibę, czyli terytorium Polski (art. 27 ust. 3 ustawy o VAT).Podatnik powinien udokumentować import usług fakturą wewnętrzną VAT z wykazanym na niej 22% podatkiem należnym.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124. Art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwotapodatku należnego od importu usług. Kwota ta obniża kwotę podatku należnego w rozliczeniu zaokres, w którym u nabywcy powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tyt. importuusług (art. 86 ust. 1 pkt. 2 ustawy). Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy jeżeli podatnik nie dokonaobniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. l O, może obniżyć kwotępodatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lubwykonania usługi z zastrzeżeniem ust.2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1Stosownie do art. 19 ust.19 ustawy o VAT przepisy ust. 1, 4,5, 11,13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 ,4 i 7-9oraz ust. 14-16 stosuje się do importu usług.Biorąc pod uwagę w/w przepisy należy stwierdzić, że podatnik ma prawo do obniżenia podatkunależnego o podatek naliczony, którym jest też podatek należny od importu usług, za okres, wktórym powstał obowiązek podatkowy, czyli w miesiącu wystawienia faktury przez usługodawcęlub w miesiącu następnym na ogólnych zasadach określonych w.w ustawie z zachowaniem przepisu art. 88.