Dokumentowanie fakturą wewnętrzną oraz wymagane dokumenty dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach... - Interpretacja - IPTPP2/443-434/12-2/JS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2012, sygn. IPTPP2/443-434/12-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Dokumentowanie fakturą wewnętrzną oraz wymagane dokumenty dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach WDT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą wewnętrzną oraz wymaganych dokumentów dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach WDT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą wewnętrzną oraz wymaganych dokumentów dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach WDT i eksportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabył na terytorium kraju ekspozytory wystawiennicze /rodzaj mebla, na którym montowane są towary handlowe, tj. armatura sanitarna, kuchenna itp. spółki w celu ich ekspozycji/. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego i z tego prawa skorzystała.

Spółka zamierza w ramach swoich działań marketingowych nieodpłatnie przekazać ww. ekspozytory:

  1. dla klientów z Unii Europejskiej, zarejestrowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  2. dla klientów spoza terytorium Unii Europejskiej /Rosja, Ukraina/ w ramach procedury eksportu bezpośredniego.

Celem Spółki jest nieodpłatny wywóz ww. towarów ze skorzystaniem z prawa do preferencyjnej 0% stawki VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dokumentem właściwym do udokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów w ramach WDT jest tzw. faktura wewnętrzna określona w art. 106 ust. 7 ustawy VAT...

  • Jak należy udokumentować nieodpłatną wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, aby móc skorzystać z preferencyjnej 0% stawki VAT dla WDT...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski), z zastrzeżeniem ust. 2-8.

    Ponieważ art. 13 ust. 1 powołuje się na art. 7 VATU, należy wskazać, że zgodnie ze wspomnianym art. 7 VATU za dostawę rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Jeżeli zatem dostawa (nawet nieodpłatna) zrealizowana jest w warunkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 VATU, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (która może być dokonana za wynagrodzeniem lub bez niego).

    Kwestia zastosowania stawki VAT 0% dla WDT uregulowana została w art. 42 VATU. WDT podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem że:

    • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych,
    • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dowodami tymi są dokumenty przewozowe od przewoźnika, specyfikacja sztuk ładunku, kopia faktury.

    Przywołane przepisy nie regulują jednoznacznie kwestii, w jaki sposób dostawca powinien dokumentować (za pomocą faktury) nieodpłatne WDT.

    Zdaniem Spółki właściwym jest sporządzenie faktury wewnętrznej zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy VAT, z zastosowaniem 0% stawki VAT. Taka faktura (dostawa) winna być następnie ujęta w rejestrze wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i konsekwentnie w deklaracji VAT-7 poz. C.7 - z chwilą właściwego (jak wyżej opisano) dokumentowania tejże dostawy.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2. eksport towarów;
    3. import towarów;
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

    Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

    Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2. wszelkie inne darowizny

    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

    Według treści art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

    Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

    W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

    Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

    Jednakże, stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

    Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

    I tak, w myśl art. 41 ust. 3 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

    Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

    1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
    2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

    W myśl ust. 3 cyt. artykułu, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

    1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
    2. kopia faktury,
    3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
    4. (uchylony)

    - z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

    W świetle art. 42 ust. 11 ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

    1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
    2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
    3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
    4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

    Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca nabył na terytorium kraju ekspozytory wystawiennicze /rodzaj mebla, na którym montowane są towary handlowe, tj. armatura sanitarna, kuchenna itp. spółki w celu ich ekspozycji/. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego i z tego prawa skorzystała. Spółka zamierza w ramach swoich działań marketingowych nieodpłatnie przekazać ww. ekspozytory dla klientów z Unii Europejskiej, zarejestrowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

    Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż dokumentem właściwym do udokumentowania nieodpłatnego przekazania ekspozytorów wystawienniczych w ramach WDT będzie faktura wewnętrzna wystawiona, stosownie do przepisu art. 106 ust. 7 ustawy. Przy czym na tej fakturze winny być podane ważne i aktywne numery VAT UE stron transakcji.

    Powyższa faktura będzie uznana za dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy w celu ewentualnego skorzystania ze stawki 0% w ramach WDT.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Tut. Organ wskazuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku w szczególności dotyczące kwestii ujęcia faktury w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7, nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

    Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

    Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą wewnętrzną oraz wymaganych dokumentów dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach WDT. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w zakresie dokumentowania fakturą wewnętrzną oraz wymaganych dokumentów dla zastosowania 0% stawki podatku VAT w sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów w ramach eksportu, została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/443-434/12-3/JS.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Referencje

    IPTPP2/443-434/12-3/JS, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 208 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi