Temat interpretacji
Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje użyczony mu samochód osobowy, który służy do zaopatrzenia sklepu - sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Ponoszone przez Podatnika wydatki eksploatacyjne (zakup części zamiennych, wymiana oleju, przeglądy techniczne, koszty naprawy itp.) dokumentowane są fakturami VAT wystawionymi na jego Firmę. Wykazany w powyższych fakturach podatek naliczony, poza przypadkiem zakupu paliwa nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W celu określenia kosztów uzyskania przychodów Podatnik prowadzi wymaganą prawem ewidencję przebiegu pojazdu.
Ocena prawna stanu faktycznego :
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,
W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3).
Przypadki, kiedy nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 88 ust. 1 w/w ustawy o VAT i przepisy § 13 - 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).
Zgodnie z treścią w/w przepisu ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika:
- importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy;
- towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;
- paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5;
Natomiast na podstawie przepisu §13 ust. 1 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabytych części składowych lub usług wykorzystanych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, zaliczonych przez podatnika do środków trwałych
W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wykorzystuje do wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług samochód osobowy użytkowany na podstawie umowy użyczenia.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wyłączają możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących naprawy, przeglądy techniczne oraz zakup części do pojazdu niespełniającego kryterium ładowności, określonego w przywołanym wzorze a użytkowanego na podstawie umowy użyczenia - z zastrzeżeniem treści przepisu art. 88 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy, tzn. zaliczeniem poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
A zatem reasumując, jeżeli poniesione wydatki Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - to podatek naliczony związany z tymi zakupami (poza zakupami związanymi z zakupem paliwa) podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.