Temat interpretacji
odpłatne świadczenie usług szkoleniowych sklasyfikowanych wg PKWiU 80.42 do dnia 31 grudnia 2010r. korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 26 marca 2012r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 29 marca 2012r.), uzupełnione w dniu 13 czerwca 2012r. (data wpływu 15 czerwca 2012r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-327/12-2/MM z dnia 29 maja 2012r. (skutecznie doręczonym w dniu 6 czerwca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług szkoleniowych do dnia 31 grudnia 2010r. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wpłacanych składek członkowskich, zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług szkoleniowych oraz zwolnienia organizowanych zjazdów, konferencji, posiedzeń i seminariów. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionych stanie faktycznym oraz braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 29 maja 2012r. znak IPPP2/443-327/12-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Instytut (dalej Instytut lub Stowarzyszenie) jest stowarzyszeniem działającym na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach oraz statutu. Instytut zrzesza przede wszystkim certyfikowanych psychoterapeutów i kandydatów na nich. Celami działania Stowarzyszenia są:
- Rozwój wiedzy w zakresie analitycznej psychoterapii grupowej;
- Podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych analityków grupowych;
- Propagowanie wiedzy dotyczącej metod analizy grupowej;
- Wprowadzenie metod analizy grupowej do praktyki klinicznej;
- Nadzór nad przestrzeganiem zasad w stosowaniu wiedzy dotyczącej analizy grupowej przez członków Instytutu.
Wskazane powyżej cele Instytut realizuje poprzez:
- Organizowanie zjazdów, konferencji, posiedzeń i seminariów naukowych;
- Organizowanie szkoleń dla członków Instytutu i osób zainteresowanych;
- Wydawanie zgodnie z obowiązującymi przepisami, licencji członkom Instytutu zezwalającej na prowadzenie analitycznej grupowej praktyki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
- Współpraca z innymi organizacjami i instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym i rozwojem osobowości;
- Utrzymywanie kontaktów z zagranicznymi organizacjami o tym samym lub podobnym profilu działania.
W ramach Instytutu wyróżnić można następujące rodzaje członków:
- zwyczajnych
- nadzwyczajnych
- wspierających
- honorowych
- kandydatów
Członek zwyczajny to osoba fizyczna, która nie tylko ukończyła szkolenie w analizie grupowej potwierdzone przyznaniem Certyfikatu Analityka Grupowego i jej aplikacja uzyskała akceptację zarządu Instytutu, ale również która ponadto posługuje się w praktyce zawodowej metodą analizy grupowej oraz działa na rzecz rozwoju analizy grupowej oraz jej zastosowania w praktyce zawodowej.
Członkiem nadzwyczajnym może być osoba fizyczna, która uzyskała wyszkolenie w różnych formach analitycznej psychoterapii i jej aplikacja uzyskała akceptację zarządu Instytutu.
Członek wspierający Instytut to z kolei osoba fizyczna lub prawna działająca na rzecz rozwoju analizy grupowej, która zadeklaruje stałą składkę członkowską na cele Instytutu i jej aplikacja uzyska akceptację zarządu.
Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla instytutu i dla rozwoju analizy grupowej na wniosek członka zwyczajnego, jeżeli ten wniosek zostanie zatwierdzony przez ciało Stowarzyszenia - walne zebranie.
Ostatnią grupę członków członków kandydatów tworzą osoby fizyczne, które zostały zakwalifikowane przez komisję szkoleniową i podjęły szkolenie w analizie grupowej, a ich aplikacja została przyjęta przez zarząd. Wszystkie grupy członków Stowarzyszenia, poza członkami honorowymi, mocą statutu są zobowiązane do regularnego opłacania składek członkowskich, które są przeznaczane na jego działalność statutową. Składki członkowskie pokrywają tylko niewielki procent ogółu kosztów działalności statutowej Instytutu. Pozostała część finansowana jest z innych przychodów określonych w statucie.
Jak już wyżej wskazano, cele działania Stowarzyszenia realizowane są m. in. przez organizowanie szkoleń zarówno dla osób zainteresowanych, jak i dla członków Instytutu.
Najważniejszym szkoleniem, jakie realizuje Instytut, jest to prowadzące do uzyskania licencji psychoterapeuty (dalej Szkolenie), które w Stowarzyszeniu określa się także jako studia podyplomowe.
Szkolenie jest przeznaczone dla psychologów, lekarzy, i innych osób z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim, które chcą pracować w zawodzie psychoterapeuty. Zgodnie z regulaminem Szkolenia, o zostanie przyjętym może się starać przede wszystkim osoba, posiadająca wyższe wykształcenie medyczne lub psychologiczne, a osoby legitymujące się innym rodzajem wyższego wykształcenia (lub studenci ostatniego roku studiów medycyny lub psychologii), tylko w szczególnych przypadkach.
Oczekuje się, że w momencie rozpoczynania szkolenia jego uczestnicy dysponują już pewnym doświadczeniem w pracy zawodowej w placówkach medycznych, placówkach nastawionych na opiekę socjalną, profilaktykę społeczną i ochronę zdrowia, lub planują rozpoczęcie pracy (lub stażu) w tego typu placówkach.
Szkolenie trwa 4 lata i jego przebieg jest następujący:
Pierwszy rok szkolenia obejmuje przewidziane programem wykłady i seminaria teoretyczne oraz seminarium kliniczne poświęcone pracy z indywidualnym pacjentem. Opinie o szkolącym się z seminariów teoretycznych i klinicznych przekazywane są opiekunowi naukowemu. Brak pozytywnej opinii z seminarium klinicznego poświęconego pracy z indywidualnym pacjentem powoduje konieczność jego kontynuacji aż do uzyskania pozytywnej opinii lub podjęcie superwizji indywidualnej lub grupowej (w 3-osobowych grupach) u superwizora Instytutu, którego pozytywna rekomendacja pozwala ubiegać się o dopuszczenie do prowadzenia grupy szkoleniowej.
Drugi rok szkolenia oprócz wykładów i seminariów teoretycznych obejmuje seminarium kliniczne poświęcone pracy z grupami. Po zaliczeniu przewidzianych programem obligatoryjnych zajęć wykładowych i seminaryjnych oraz stażu, szkolący się zwraca się do komisji szkoleniowej z prośbą o zezwolenie na prowadzenie grupy szkoleniowej. Opinie z seminariów teoretycznych i klinicznych oraz opinią ze stażu stanowią dla komisji szkoleniowej materiał do dyskusji nad dopuszczeniem szkolącego się do tworzenia grupy szkoleniowej. Komisja może odmówić zgody na prowadzenie własnej grupy szkoleniowej przez szkolącego. Odmowa taka przekazywana jest szkolącemu się przez opiekuna naukowego wraz z warunkami, jakie zdaniem komisji szkoleniowej powinien on spełnić, aby ponownie ubiegać się o zgodę na prowadzenie własnej grupy szkoleniowej.
W trzecim i czwartym roku szkolenia oprócz wykładów i seminariów teoretycznych szkolący się kontynuuje superwizję długoterminowej terapii indywidualnej oraz rozpoczyna kwalifikacje i prowadzenie własnej grupy szkoleniowej. Po przeprowadzeniu 50 sesji własnej grupy szkoleniowej szkolący się jest zobowiązany do napisania i przedstawienia superwizorowi pracy cząstkowej opisującej procedurę kwalifikacyjną oraz wstępną fazę procesu w prowadzonej przez siebie grupie szkoleniowej. Procedura zaliczenia pracy cząstkowej jest płatna. Szkolenie kończy się kolokwium, na które składa się recenzja pracy teoretyczno-klinicznej oraz egzamin końcowy.
Koszty Szkolenia pokrywają sami uczestnicy, co oznacza, że fakt opłacania również przez członków kandydatów składek członkowskich nie wiąże się ze świadczeniem ze strony Stowarzyszenia na ich rzecz, w szczególności w postaci Szkolenia.
Końcowo Instytut pragnie wskazać, że:
- jako podmiot działający na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o stowarzyszeniach, nie dąży do uzyskania zarobku;
- do dnia 31 grudnia 2010 r., na potrzeby PKWiU z 1997 r. Instytut klasyfikował Szkolenie do grupowania 80.42 usługi szkół języków obcych, kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Szkolenie prowadzone przez Instytut korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na gruncie ustawy VAT 2010...
Stanowisko Wnioskodawcy:
W ocenie Stowarzyszenie Szkolenie do dnia 31 grudnia 2010 r. korzystało ze zwolnienia z ustawy VAT 2010.
Uzasadnienie stanowiska do pytania
Zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 Ustawy VAT 2010, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
Oprócz podstawowej stawki podatku, w ustawie VAT 2010 znaleźć można również stawki niższe, preferencyjne, jak również zwolnienia z podatku. Część z nich znajduje się w załączniku nr 4 do Ustawy VAT 2010 (zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT 2010). W poz. 7 tego załącznika wymienione zostały usługi określone symbolem PKWiU ex 80 usługi w zakresie edukacji (oznaczenie w załączniku danej grupy ex oznacza, że zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania).
Zakres przedmiotowy usług określonych w grupowaniu PKWiU 80 jako usługi w zakresie edukacji obejmuje zatem m.in. usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia (grupowanie 80.4), a zatem takie świadczenia, jakie realizuje Instytut. Prowadzi to do wniosku, że do dnia 31 grudnia 2010 r. Instytut miał prawo stosować w odniesieniu do odpłatności za Szkolenia zwolnienie z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy VAT 2010.
Potwierdza to również przykładowo interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2010 r., znak IBPP1/443-531/10/ES, w której organ postanowił:
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca (czynny zarejestrowany podatnik VAT) prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi szkoleniowe z zakresu poprawy produktywności, podnoszenia kwalifikacji kadry zarządzającej, z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Symbol PKWiU świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych to 80.42.
() Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Wśród usług wymienionych w tym załączniku, pod pozycją 7 wymienione zostały usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80. Zgodnie z objaśnieniami zamieszczonymi pod załącznikiem ex dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie ex przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania zwolnienia od podatku tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 80), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki, wskazane w obowiązujących przepisach.
Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42 obejmująca usługi szkół języków obcych, kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy pozycji 7 usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług, dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług w zakresie edukacji objętych grupowaniem PKWiU 80.
Zatem biorąc pod uwagę treść cytowanych przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazać należy, iż odpłatne świadczenie usług szkoleniowych sklasyfikowanych wg PKWiU 80.42 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
W myśl przepisu § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 212c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Wśród usług wymienionych w tym załączniku, pod pozycją 7 wymienione zostały usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80. Zgodnie z objaśnieniami zamieszczonymi pod załącznikiem ex" dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie ex" przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania zwolnienia od podatku tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 80), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki, wskazane w obowiązujących przepisach.
Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42 obejmująca usługi szkół języków obcych, kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy pozycji 7 usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług, dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług w zakresie edukacji objętych grupowaniem PKWiU 80.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest stowarzyszeniem działającym na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach oraz statutu. Zainteresowany zrzesza przede wszystkim certyfikowanych psychoterapeutów oraz kandydatów na nich. Celem Wnioskodawcy jest rozwój wiedzy w zakresie analitycznej psychoterapii grupowej; podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych analityków grupowych; propagowanie wiedzy dotyczącej metod analizy grupowej; wprowadzenie metod analizy grupowej do praktyki klinicznej; nadzór nad przestrzeganiem zasad w stosowaniu wiedzy dotyczącej analizy grupowej przez członków Instytutu. Wskazane powyżej cele Instytut realizuje m.in. poprzez organizowanie szkoleń dla członków Instytutu i osób zainteresowanych. Najważniejszym szkoleniem, jakie realizuje Instytut, jest to prowadzące do uzyskania licencji psychoterapeuty. Szkolenie jest przeznaczone dla psychologów, lekarzy, i innych osób z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim, które chcą pracować w zawodzie psychoterapeuty. Wnioskodawca klasyfikował szkolenie do grupowania 80.42 usługi szkół języków obcych, kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Zatem biorąc pod uwagę treść cytowanych przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazać należy, iż odpłatne świadczenie usług szkoleniowych sklasyfikowanych wg PKWiU 80.42 do dnia 31 grudnia 2010r. korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, że w zakresie opodatkowania składek członkowskich oraz zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług od dnia 1 stycznia 2011r. zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie