Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 czerwca 2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,
- postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 30 czerwca 2006 r., wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2005 r. dokonał Pan zakupu drzwi przesuwanych do szafy wnękowej z ościeżnicą oraz drzwi dolnych i górnych do zabudowy wnęki kuchennej z ościeżnicą, co zostało udokumentowane fakturą VAT. Na fakturze sprzedawca nie wykazał symbolu PKWiU sprzedanego towaru. Montażu zakupionych drzwi dokonał Pan samodzielnie.
Pytanie dotyczyło, czy przysługuje Panu zwrot podatku VAT w wysokości 55,23% wynikającej z ww. faktury w sytuacji, gdy nie jest wskazany na fakturze symbol SWW/KU sprzedanego towaru.
Pana zdaniem, ma Pan prawo do zwrotu podatku VAT wynikającego z wskazanej faktury, gdyż pozycje wymienione w tej fakturze, tj. drzwi przesuwane do szafy wnękowej z ościeżnicą oraz drzwi dolne i górne do zabudowy wnęki kuchennej z ościeżnicą mieszczą się w zakresie pozycji nr 15 wykazu materiałów budowlanych, stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r., które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22% VAT, pod którą to pozycją znajdują się "okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane" o symbolu PKWiU 20.30.11.
Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części, określa ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468).
Na podstawie art. 3 ust. 1 powołanej powyżej ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. Zwrot, o którym mowa, dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym i dotyczy wydatków:
poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. - art. 3 ust. 2 ustawy,
poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT - art. 3 ust. 3 ustawy.
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, przez podatek VAT rozumie się podatek od towarów i usług o stawce 22% w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Natomiast, na podstawie art. 3 ust 5 tej ustawy, przez remont budynku lub lokalu mieszkalnego rozumie się wyłącznie wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W ustępie 8 art. 3 ww. ustawy, zobowiązano ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej do ogłoszenia w drodze obwieszczenia wykazu tych materiałów budowlanych. Na tej podstawie Minister Transportu i Budownictwa w dniu 30 grudnia 2005 r. wydał obwieszczenie, w którym ogłosił wykaz materiałów budowlanych opodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2004 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. opodatkowanych podatkiem VAT w wysokości 22% (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1), określając w ten sposób listę materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków. W wykazie tym jako czynnik identyfikujący materiały budowlane, oprócz ich nazw podano również ich symbole PKWiU - co odpowiada Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.)
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami - drzwi i ościeżnice należy zaliczyć do materiału budowlanego sklasyfikowanego z numerem 20.30.11 PKWiU, tj. "okna i drzwi ościeżnice i progi drewniane".
Jednakże w wykazie robót zaliczonych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego załącznik do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, nie zostały wymienione wydatki dotyczące wykonania nowych elementów związanych z trwałą zabudową wnęki.
Zatem stwierdzić należy, że nie przysługuje Panu zwrot części wydatków poniesionych na zakup drzwi i ościeżnic wykorzystanych do trwałej zabudowy wnęk.
Jednocześnie informuję, że przepisy określające elementy, które powinna zawierać faktura VAT (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), nie wymagają wskazywania na fakturach symbolu PKWiU, jeżeli dana sprzedaż opodatkowana jest 22% stawką podatku. Ponieważ po 30 kwietnia 2004 roku materiały budowlane opodatkowane są 22% stawką podatku, faktury VAT dokumentujące ich zakupy nie muszą zawierać symbolu PKWiU. Obowiązku umieszczania symbolu PKWiU na fakturach, będących podstawą do ubiegania się o zwroty, nie wprowadza również ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Użycie klasyfikacji PKWiU należy odczytywać jedynie jako użycie narzędzia ułatwiającego identyfikację materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu.
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny opisany we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.
Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Jeżeli jednak Pan zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
Zażalenie, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.