Temat interpretacji
Jak Wnioskodawca z tytułu dokonywanej sprzedaży może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług oraz jakie ciążą na nim obowiązki ewidencyjne, w szczególności w zakresie rejestracji sprzedaży na rzecz osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2013 r. (data wpływu 27 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla sprzedaży roślin oraz w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla sprzedaży roślin oraz w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 27 lutego 2013 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług zajmującym się świadczeniem usług reklamowych.
Wnioskodawca rozważa w chwili obecnej zakup ziemi, a także uprawę posiadanej już ziemi oraz rozpoczęcia na niej uprawy:
- kwiatów i krzaków,
- zioła (rumianek, mniszek lekarski, dziurawiec),
- zbóż,
- roślin pastewnych.
Tak wytworzone przez siebie rośliny Wnioskodawca zamierza (w części) cyklicznie sprzedawać m.in. na giełdzie w X.
Rośliny nie będą hodowane w szklarniach. Rośliny mają być sprzedawane w formie nieprzetworzonej. Jedynie w wypadku kwiatów będą one ucinane, a następnie grupowane w ilości zamówionej przez kupujących i tak im sprzedawane (bez dodatków).
Sprzedaż będzie następowała na rzecz osób fizycznych oraz przedsiębiorców.
Podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych ani nie jest zobowiązany do ich prowadzenia.
Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż:
- zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy o VAT, ilekroć w ustawie
mowa jest o działalności rolniczej - rozumie się przez to produkcję
roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego,
szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję
warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin
ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję
materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję
zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i
innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i
ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy
roślin in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego,
wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i
laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników,
prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza
gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i
łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU
02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie
usług rolniczych.
A zatem Wnioskodawca będzie prowadził działalność rolniczą. - zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, ilekroć w
ustawie mowa jest o rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika
dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej
działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego
ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem
rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia
ksiąg rachunkowych.
Podatnik jeszcze nie złożył deklaracji VAT-R, w której wskazałby na swój zamiar korzystania ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT; po otrzymaniu interpretacji z takiej możliwości skorzysta.
Podatnik uważa zatem, że nabędzie status rolnika ryczałtowego i będzie takim rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu ustawy. - zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy o VAT, ilekroć w ustawie
mowa jest o produktach rolnych - rozumie się przez to towary wymienione
w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika
ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności
rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym,
leśnym i rybackim.
Wymienione w interpretacji kwiaty, krzaki, zioła (rumianek, mniszek lekarski, dziurawiec), zboża, rośliny pastewne będą produktami rolnymi w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy.
Zainteresowany nadmienił, że sprzedaży jako rolnik ryczałtowy chce dokonywać zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i na rzecz innych podmiotów. Wskazał także, że sprzedaż będzie dokonywana zarówno w odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli; jak i w miejscach prowadzenia upraw.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Jak Wnioskodawca z tytułu dokonywanej sprzedaży może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług oraz jakie ciążą na nim obowiązki ewidencyjne, w szczególności w zakresie rejestracji sprzedaży na rzecz osób fizycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ustawy, ilekroć w niej mowa jest o:
19) rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych;
20) produktach rolnych - rozumie się przez to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim;
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 3 ustawy, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku:
3) dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Jak przewiduje art. 109 ust. 1 ustawy, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
Zgodnie z art. 113 ust. 3 ustawy, w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wilcza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.
Jednocześnie przepisy prawa nie definiują pojęcia rolnika, a przez to pojęcie rozumieć należy każdą osobę trudniącą się rolnictwem. Skoro zatem Wnioskodawca:
- będzie osobą dokonującą dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej,
- korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3,
- nie jest z obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych,
to Wnioskodawca stanie się rolnikiem ryczałtowym, a dokonywane przez niego dostawy będą zwolnione z VAT.
Jednocześnie zgodnie z art. 117 ustawy, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
- wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;
- prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów usług;
- składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.
Przytoczony przepis dotyczy nie tylko sprzedaży dokonywanej na rzecz podatników VAT, ale także osób niemających takiego statusu. Powyższe oznacza, że Wnioskodawca nie będzie obowiązany w zakresie prowadzonej przez siebie działalności rolniczej do:
- wystawiania faktur, o których mowa w art. 106,
- prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,
- składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1,
- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.
Wnioskodawca może zatem korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług oraz nie ciążą na nim z mocy art. 117 ustawy żadne obowiązki ewidencyjne zarówno w zakresie dokonywania dostaw na rzecz osób fizycznych, jak i osób prawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza mocą ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Natomiast, rolnikiem ryczałtowym, w myśl art. 2 pkt 19 ustawy, jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Działalność rolnicza - zgodnie z zapisem art. 2 pkt 15 ustawy - obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarnianą i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin: in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, iż działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwala się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Art. 43 ust. 3 ustawy stanowi, iż rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i ust. 2.
Produkty rolne, zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług, to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.
Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w wyraźnie wskazanym zakresie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku wskazać należy także na przepis art. 113 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.
Z treści art. 109 ust. 1 ustawy wynika, że podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
Z kolei w myśl art. 109 ust. 3 ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, co wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast w myśl art. 117 ustawy, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
- wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;
- prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
- składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług zajmującym się świadczeniem usług reklamowych. Wnioskodawca rozważa w chwili obecnej zakup ziemi, a także uprawę posiadanej już ziemi oraz rozpoczęcia na niej uprawy: kwiatów i krzaków, ziół (rumianek, mniszek lekarski, dziurawiec), zbóż oraz roślin pastewnych.
Sprzedaż będzie następowała na rzecz osób fizycznych oraz przedsiębiorców w formie nieprzetworzonej, zarówno w odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli, jak i w miejscach prowadzenia upraw. Wnioskodawca będzie prowadził działalność rolniczą zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy, będzie rolnikiem ryczałtowym na podstawei art. 2 pkt 19 ustawy. Wymienione wyżej kwiaty, krzaki, zioła (rumianek, mniszek lekarski, dziurawiec), zboża, rośliny pastewne będą produktami rolnymi w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy. Podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ani nie jest zobowiązany od ich prowadzenia.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego w złożonym wniosku opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że dokonywana przez Wnioskodawcę jako rolnika ryczałtowego sprzedaż kwiatów i krzaków, ziół (rumianek, mniszek lekarski, dziurawiec), zbóż oraz roślin pastewnych będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. W tym też zakresie nie powstanie wobec Zainteresowanego obowiązek prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów zgodnie z uregulowaniami zawartymi w cytowanym art. 117 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej tychże artykułów.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla sprzedaży roślin oraz w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży. Kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych zostały rozstrzygnięte odrębnym pismem.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu