Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ... - Interpretacja - PP-II-005/17/IW/05

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.06.2005, sygn. PP-II-005/17/IW/05, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r., dokonuje zmiany interpretacji przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu pismem z dnia 28 grudnia 2004 r. nr PP/443/IN/165/EŚ/2004.

Pani A. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Podatniczka w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 173, poz. 1808) dokonała zmian we wpisie w ewidencji działalności gospodarczej. Pod dotychczasowym numerem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pozostała ona, natomiast mąż pani A.otrzymał nowy numer. Zapytanie podatniczki dotyczy skutków zmian we wpisach w ewidencji działalności gospodarczej w zakresie dotychczasowego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług. Dotąd zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pani A.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu w interpretacji udzielonej pismem z dnia 7.12.2004r. stanął na stanowisku, iż rozpoczęcie działalności samodzielnie przez jednego z małżonków, nawet w tym samym zakresie przedmiotowym, w jakim prowadzono działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, nie może być traktowane jako kontynuacja wcześniejszej działalności. Z uwagi na to, mąż podatniczki powinien dokonać zgłoszenia ewidencyjnego działalności gospodarczej, a także powinien zarejestrować się dla celów podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w oparciu o obowiązujący stan prawny i przedstawiony stan faktyczny Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, że jest ona nieprawidłowa w części dotyczącej podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)- zwanej dalej uptu- podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarcza, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 96 ust. 1 uptu, podmioty o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3.

Przepis art.15 uptu wśród podatników nie wymienia małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą, dlatego za podatnika tego podatku należy uważać tego ze współmałżonków ( jeżeli nie zawiązali oni spółki cywilnej), który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 96 ust. 1 uptu oraz uzyskał potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5. Tak więc wykreślenie współmałżonka, w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej, nie powoduje jakichkolwiek zmian w zakresie rozliczania prowadzonej działalności.

W sytuacji gdy małżonek nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług podejmie inną, odrębną działalność opodatkowaną tym podatkiem, to wówczas obowiązany będzie do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, przed dokonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 uptu, zgodnie przywołanym powyżej art. 96 ust. 1 uptu z zastrzeżeniem ust. 3 tego artykułu. W tej sytuacji jego będzie dotyczył obowiązek podatkowy z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo to wówczas dla celów podatku od towarów i usług przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków. Drugi z małżonków nie ma obowiązku rejestracyjnego w podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w niniejszej sprawie w dalszym ciągu jako zarejestrowany podatnik, uprawniony do wystawiania i otrzymywania faktur, może figurować jeden z małżonków - w przedmiotowej sprawie pani A.

Odnośnie udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu odpowiedzi na pytanie Pani A. o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż informacja udzielona w tym zakresie jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Izba Skarbowa w Opolu