Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.11.2005r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Wejherowie) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonanie czynności obrony z urzędu (zleconych postanowieniem Sądu) stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik wskazuje, iż na zlecenie Sądu Rejonowego w Wejherowie wykonuje czynności w charakterze obrońcy z urzędu w Sądzie Grodzkim. Są to, wg podatnika, czynności o charakterze działalności wykonywanej osobiście. Wnioskodawca dodaje, iż równolegle wykonuje zawód w formie kancelarii radcy prawnego, w ramach której wystawia faktury VAT oraz odprowadza zarówno podatek od towarów i usług i podatek dochodowy.
Podatnik oświadcza, iż z uwagi na obowiązującą obecnie interpretację ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązany jest odprowadzać podatek od towarów i usług od wynagrodzeń uzyskiwanych z tytułu działalności wykonywanej osobiście na zlecenie Sądu.
W związku z powyższym, Sąd zlecający wnioskodawcy czynności obrony z urzędu wymaga od podatnika wystawiania faktur VAT, stojąc jednocześnie na stanowisku, że jest obowiązany jako płatnik odprowadzać od wypłaconych wynagrodzeń podatek dochodowy (powołując się na polecenie Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 07.07.2005r. Dz./415.0032/05).
Powyższe stanowisko Sądu powoduje, zdaniem podatnika, wątpliwości czy prawidłowe byłoby wystawienie faktur VAT w ramach działalności wykonywanej osobiście (za zlecane przez Sąd czynności obrony z urzędu) z tym samym numerem NIP uzyskanym w wyniku zgłoszenia obowiązku w podatku VAT przez kancelarię radcy prawnego czy też potraktować zlecane przez Sąd czynności obrony z urzędu jako działalność wykonywaną osobiście i faktury wystawiać nie w imieniu kancelarii, lecz jako osoba fizyczna.
Zdaniem wnioskodawcy, wobec faktu, iż podatnik uzyskał numer NIP jako osoba fizyczna winien on stosować go zarówno do działalności gospodarczej wykonywanej w ramach prowadzonej kancelarii radcy prawnego jak i do działalności wykonywanej osobiście.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W myśl art. 96 ust. 1 i ust. 4 podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem dokonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".
Zgodnie z wyżej wskazanymi przepisami prawnymi, podatnicy, którzy złożą "zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług" (formularz VAT-R) są rejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego odpowiednio jako podatnicy VAT czynni lub podatnicy VAT zwolnieni, otrzymując jednocześnie potwierdzenie takiej rejestracji. Rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego - z tą chwilą podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem i od tego momentu przysługują mu wszelkie prawa i obowiązki podatników podatku od towarów i usług. Podatnicy zobowiązani są zgłosić się do rejestracji najpóźniej przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 1995r. Nr 142 poz. 702 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej, zwany dalej "NIP". Zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż od dnia 01.05.2004r. czynności polegające na świadczeniu pomocy prawnej z urzędu - wykonywane m.in. przez radców prawnych na zlecenie Sądu - wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
W związku z powyższym, znajdują do nich zastosowanie wszystkie normy prawa materialnego wynikające z przepisów regulujących materię podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur VAT, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 Nr 95 poz. 798), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11 (...),
Stosownie do powyższego, podatnik podatku od towarów i usług obowiązany jest udokumentować fakturą VAT dokonaną przez siebie transakcję sprzedaży towaru lub wykonania usługi; ma on obowiązek dokonać powyższego nie w przypadkowy sposób, ale w sposób ściśle określony przepisami prawa. Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak i wydanego na jej podstawie w/w rozporządzenia dokładnie określają jakie elementy faktura VAT winna zawierać.
Należy zaznaczyć, iż podatnik podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem od każdej czynności wykonanej w ramach prowadzonej działalności - niezależnie od jej rodzaju - gdyż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, stosownie do cyt. powyżej art. 5 ustawy, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania dla podatników dokonujących czynności opodatkowanych stanowi kwota osiągniętego obrotu. Podatnicy podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego jakie jest źródło uzyskania tego obrotu (przychodu).
Zatem w rozpatrywanej sprawie, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każda czynność wnioskodawcy, niezależnie od tego na czyje zlecenie została wykonana (klienta czy też Sądu).
Podatnicy każdą czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług winni udokumentować za pomocą faktury VAT, w którym to dokumencie obowiązani są wskazać: dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Natomiast odnośnie numeru identyfikacji podatkowej (numeru NIP) oraz danych osobowych usługodawcy jakie winny być wykazywane w wystawianej przez podatnika fakturze VAT, należy wskazać, iż numer identyfikacji podatkowej każdy podatnik posiada tylko jeden - bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Natomiast, stosownie do § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 cyt. wyżej rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę bądź nazwę skróconą sprzedawcy. Podatnik na przedmiotowym dokumencie obowiązany jest podać imię i nazwisko lub nazwę. Zatem wystarczającym jest wskazanie imienia i nazwiska osoby świadczącej usługę.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż mając na uwadze wyżej przedstawione przepisy prawa podatkowego, stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 07.11.2005r. oraz pytanie wnioskodawcy stwierdzić należy, iż fakt wykonywania przez wnioskodawcę - podatnika podatku od towarów i usług - czynności opodatkowanych podatkiem VAT (niezależnie od tego czy w myśl przepisów regulujących materię podatku dochodowego od osób fizycznych wykonywane przez niego czynności zakwalifikowane zostały jako czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej czy też jako czynności wykonywane w ramach działalności wykonywanej osobiście), obliguje go do udokumentowania dokonanych czynności fakturą VAT, w której wnioskodawca wskaże, nadany przez odpowiedni organ podatkowy, numer identyfikacji podatkowej (numer NIP) oraz swoje imię i nazwisko lub nazwę.