Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 15 lipca 2005r. (data wpływu do urzędu), uzupełniony pismem z dnia 3 sierpnia 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 7 ust.2 pkt l i art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie:Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka wydaje pracownikom prezenty rzeczowe (na przykład paczki żywnościowe, paczkiświąteczne dla dzieci pracowników), których zakup potwierdzony fakturą VAT, w całości jestfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Pytania podatnika:
Czy te wydatki podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Czynności wydawania towarów na rzecz pracowników finansowane z funduszu socjalnegopodlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 7ust.2 pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami).
Mając na uwadze powyższe należy uznać, że przy nabyciu tych towarów (objętych całkowitą refundacją z ZFŚS) podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego przy ich nabyciu zgodnie z zasadami określonymi w
art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu.
Przemawia za tym również regulacja zawarta w art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, w myśl której dają one prawo do odliczenia podatku naliczonego kiedy dotyczą wydatków związanych z dostawą towarów i świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 jeżeli czynności te zostały opodatkowane.
Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc oddaty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).4.Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekstjednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacieskarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formienaklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.