Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 23.10.2003 r. (data wpływu 29.10.2003 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania podatkiem VAT odsprzedaży używanych samochodów osobowych dokonywanej przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług odsprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500 kg, dokonywaną przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów, w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 05.07.2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97 poz. 1050 ze zm.) za cenę uważa się wartość którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę, a jeżeli sprzedaż towaru bądź usługi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w cenie należy uwzględnić również ten podatek.
Zakupując zatem używany samochód osobowy od podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność również w zakresie skupu i sprzedaży samochodów używanych, za cenę nabycia należy uważać wartość zakupu brutto wynikającą z otrzymanej faktury, a tym samym podatek należny od sprzedaży zakupionego samochodu liczyć należy rachunkiem "w stu" tj. wg stawki 22%/122% od różnicy między ustaloną ceną sprzedaży brutto a wartością zakupu brutto wynikającą z faktury zakupu. Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. W analizowanym przypadku sprzedaż samochodu częściowo podlega opodatkowaniu podatkiem VAT częściowo zaś objęta jest zwolnieniem, a zatem w opinii tutejszego urzędu, podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup samochodu należy traktować jako związany ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, co pozwala na jego odliczenie w części odpowiadającej sprzedaży opodatkowanej.