POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-68/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/443-68/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza,

iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 25.04.2005 r. Spółka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie " czy Spółka powinna ewidencjonować na kasie fiskalnej opłatę ewidencyjną CEPIK w stawce " Zw" .

Z treści złożonego pisma wynika, że Spółka świadczy usługi diagnostyczne, m. in. badania techniczne i obowiązkowo pobiera opłatę ewidencyjną CEPIK. Opłata odprowadzana jest do MSWiA w Warszawie zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. Nr 227, poz. 2254). Od 1 stycznia 2005 r. Spółka prowadzi księgi handlowe i opłatę ewidencyjną przyjmuje wystawiając druk KP - "kasa przyjmie ". Spółka uważa że opłatę ewidencyjną należy ewidencjonować w kasie rejestrującej w stawce "n/p " ( przy czym brak jest takiej stawki).

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W świetle art. 82 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. Nr 227, poz. 2254 ) opłata ewidencyjna pobierana jest za czynność wpisania do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego. Opłata pobierana jest przez stację kontroli pojazdów, która pełni rolę inkasenta. Za wykonanie tej czynności stacji nie przysługuje wynagrodzenie. Tym samym pobór opłaty ewidencyjnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, iż opłata ewidencyjna jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu, więc nie może stanowić obrotu dla stacji kontroli pojazdów ( nie została spełniona dyspozycja art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ). Dlatego też Spółka nie ma obowiązku ewidencjonować poboru opłaty w kasie rejestrującej.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.


Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie :

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu