Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 22 marca 2005 r., złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 23 marca 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W złożonym w dniu 23 marca 2005 r. wniosku Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy do rozliczenia podatku od towarów i usług za 2005 r. może stosować proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, obliczoną na podstawie danych z rozliczeń za 2003 r., czy też jest zobowiązany stosować strukturę określoną za rok ubiegły, tj. 2004 r., która według Podatnika jest niereprezentatywna. Ponadto, czy do wartości sprzedaży zwolnionej należy zaliczyć przychody niefakturowane, dotyczące pozostałych przychodów operacyjnych i finansowych, jak: odsetki, rozwiązanie rezerw, zwrócone koszty sądowe, itp.?
Stan faktyczny sprawy:
W 2004 r. Spółdzielnia budowała budynek
mieszkalny i w związku z powyższym procentowy udział przychodów opodatkowanych w całkowitym obrocie wyniósł 94,6%. Ponieważ w 2005 r. Spółdzielnia nie buduje mieszkań, zastosowanie wyliczonego wskaźnika za 2004 r. zawyży strukturę podatku od towarów i usług do odliczenia.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść złożonego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:
W myśl art. 90 ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, byłaby niereprezentatywna, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego.
Z uwagi na treść powyższej cytowanego przepisu, Spółdzielnia nie ma obowiązku stosować w 2005 r. struktury wyliczonej na podstawie danych z 2004 r., pod warunkiem ustalenia prognozy z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
Naczelnik tutejszego Urzędu wyjaśnia także, iż do ustalenia proporcji uwzględnia się:
- wartość netto czynności opodatkowanych stawkami 0%, 3%, 7%, i 22%,
- wartość dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju (nieopodatkowanych), które dają podatnikowi uprawnienie do odliczenia w kraju związanego z nimi podatku,
- wartość czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o podatku od towarów i usług (nieopodatkowanych), czyli wartość przekazanych przez podatnika prezentów o małej wartości i próbek, od zakupu których podatnikowi przysługuje odliczenie podatku,
- wartość czynności ubezpieczeniowych, finansowych i bankowych, wymienionych w art. 86 ust. 9 ww. ustawy, których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa trzeciego, lub gdy usługi te dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych, dając
podatnikowi uprawnienie do odliczenia podatku,
- wartość czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z wyłączeniem:
a) obrotu z tytułu dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,
b) sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,
c) sporadycznych usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, czyli usług pośrednictwa finansowego.
Z powyższego wynika, iż czynności, o których mowa w złożonym zapytaniu, zostały wykluczone z czynności, które stanowią podstawę do ustalenia proporcji.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Strony uznaje się za prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów
jej dotyczących;
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.