Temat interpretacji
W dniu 16 marca 2005 r. Starostowo Powiatowe w ... zwróciło się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Powyższy wniosek uzupełniło pismem w dniu 7 kwietnia 2005 r. Z treści pisma wynika następujący stan faktyczny. Starostwo Powiatowe ... prowadzi postępowanie w trybie rozdzialu 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) o zwrot nieruchomości wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa.
Starostwo wyjaśnia, że wywłaszczenia następowały w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych bądź siedemdziesiątych. Postępowania prowadzi się na rzecz byłego właściciela lub jego spadkobiercy. Zwrotowi podlega cała nieruchomość lub jej część, w zakresie w jakim nie została wykorzystana na cel wywłaszczenia, za zwrotem zwaloryzowanego odszkodowania. Wartość rynkowa zwróconej nieruchomości oraz wysokość zwaloryzowanego odszkodowania każdorazowo ustalana jest przez rzeczoznawcę majątkowego.Zwrot nieruchomości następuje na podstawie decyzji administracyjnej, podlegającej wpisowi do księgi wieczystej, za zwrotem zwaloryzowanego odszkodowania, które podlega zabezpieczeniu hipotecznemu na nieruchomości oraz oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli, stosowanej przez NBP oraz może być uregulowane jednorazowo lub w ratach płatnych przez 10 lat.
W konkretnym przypadku Starostwo Powiatowe prowadzi postępowanie o zwrot nieruchomości wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa aktem notarialnym Rep. A .../76 z 17 listopada 1976 r. oraz aktem notarialnym Rep. A .../79 z 18 kwietnia 1979 r. pod budownictwo mieszkaniowe, położonej w S..., przy ul. ..., na rzecz spadkobiercy byłego właściciela, Pana ..., zamieszkałego w S..., przy Al. ... . Zwrot niewykorzystanej na cel wywłaszczenia części nieruchomości wywłaszczonej nastąpi decyzją administracyjną za odszkodowaniem ustalonym przez rzeczoznawcę majątkowego, na podstawie art. 140 - 142 ww. ustawy o gopodarce nieruchomościami. Rzeczoznawca majątkowy nie naliczył podatku VAT.
W związku z powyższym Starostwo prosi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a mianowicie: czy przy zwrocie nieruchomości ma zastosowanie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Jeśli tak, czy były właściciel zwolniony jest z podatku VAT? Starostwo wyraża pogląd, iż w konkretnej sprawie nie ma zastosowania podatek VAT. Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze powyższe, tj. stan faktyczny wynikający z wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, poniżej przedstawia stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Na podstawie art. 7 ust.1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
W przypadkach tych odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.Zatem jeśli zwrot nieruchomości wywłaszczonej następuje za odszkodowaniem (wynagrodzeniem), to wówcza jest ono odpłatną dostawą towarów objętą podatkiem od towarów i usług. Jednakże opodatkowanie ma miejsce jedynie wtedy, gdy czynność ta zostanie wykonana przez podatnika VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne miemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Za samodzielnie prowadzoną działalność rozumie się również czynności wykonane jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania ich w sposób częstotliwy.
Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Wobec powyższego przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania do ww. czynności dokonywanych przez Starostwo Powiatowe w ..., jako organu władzy publicznej.