POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-33/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PP/443-33/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Cywilnej z dnia 03.03.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT na usługi budowlane

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące 7% stawki podatku od towarów i usług, jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność handlowo - usługową, polegającą na sprzedaży zabudów (trwale umiejscowionych) z drzwiami przesuwanymi i stolarki okiennej oraz wykonywaniu usług ogólnobudowlano-montażowych. Podatnik zawiera umowy z indywidualnym klientami na usługę budowlaną polegającą na wymianie, zakładaniu bądź montażu zabudów (z / bez drzwi przesuwanych) lub stolarki okiennej. Na kalkulacje takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport jak i materiały np. elementy zabudowy, drzwi przesuwane lub okna, kołki montażowe, silikon, akryl i inne niezbędne materiały. Powyższe materiały będą dostarczane do odbiorcy w ramach zamówionej usługi.

Pytanie:

Czy wykonując opisaną wyżej usługę budowlaną w budynku mieszkalnym (PKOB 11) podatnik może zastosować stawkę 7% właściwą dla tego typu usług, a wynikającą z zał. nr 3 poz. 161 nowej ustawy o podatku VAT, czy też powinien wyodrębnić usługę i materiał i opodatkować każdą z pozycji właściwą stawką?

Stanowisko podatnika:

W opisanym stanie faktycznym zdaniem Podatnika, całość usługi należy opodatkować stawką 7% i zafakturować jako jedną pozycję.

Ocena prawna:

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).

Natomiast dostawa materiałów budowlanych nie korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowana zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy 22% stawką podatku od towarów i usług.

Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych - opodatkowanych 22% stawką podatku, czy też z usługą budowlano - montażową lub remontową w budynku mieszkalnym - opodatkowaną 7% stawką podatku.

O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy identyfikacja obiektów budownictwa dokonywana jest w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

W przedmiotowej sprawie Podatnik wykonuje czynności polegające na sprzedaży zabudów trwale umiejscowionych, stolarki okiennej oraz wykonywaniu usług ogólnobudowlanych w budynkach mieszkalnych. Umowy z klientami zawarte są na usługę budowlaną, w cenę usługi wliczone są materiały, transport i robocizna.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, skoro umowy zawarte pomiędzy Podatnikiem a klientami przewidują całościową wycenę usługi budowlano - montażowej, to brak jest podstaw do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na wykonanie powyższej usługi, w tym materiału zużytego do jej wykonania. Do opodatkowania takiej usługi ma zastosowanie 7% stawka podatku na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku, gdy umowa przewidywałaby odrębnie wycenę dostawy poszczególnych towarów do montażu i odrębnie wycenę dostawy poszczególnych towarów do montażu i odrębnie wycenę usługi robocizny, to w wystawionej fakturze VAT należy również odrębnie wykazać zużyte oraz instalowane materiały i opodatkować je 22% stawką podatku VAT oraz odrębnie wykazać usługę robocizny i przy spełnieniu warunków określonych w ustawie opodatkować ją 7% stawką podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić jednak należy, że podatnik błędnie wskazał podstawę prawną stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do zapisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 (7%), stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy - Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego - jednakże na podstawie art. 176 pkt 4 w/w ustawy, art. 41 ust. 12 stosuje się z dniem 01.01.2008 roku.

Reasumując Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko Podatnika co do stawki podatku od towarów i usług na wykonywane usługi w budynkach mieszkalnych jest prawidłowe, z tym, że podstawą stosowania tej stawki jest art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a nie jak wskazuje podatnik poz. 161 załącznika nr 3.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku