Temat interpretacji
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
Punkt 13 tegoż załącznika wskazuje, iż zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi transmisji danych i wiadomości - wyłącznie usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury. Ww. katalog usług został rozszerzony w punkcie 14 tego samego załącznika tzn. zwolnione od podatku od towarów i usług są także usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.
Z powyższego wynika, że zwolnieniu podlegają usługi dostępu do Internetu, świadczone na rzecz usługobiorcy, który jest użytkownikiem końcowym tzn. korzysta z usług dostępu do Internetu dla własnych celów, a nie odsprzedaje tych usług osobom trzecim.
W punkcie 14 załącznika Nr 4 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług zostało użyte określenie "użytkownicy indywidualni nieprowadzący działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy". Z uwagi na brak sprecyzowania określenia "użytkownicy indywidualni" takim mianem można nazwać usługobiorców korzystających z usług dostępu do Internetu na własne potrzeby bez rozróżniania na osoby fizyczne czy osoby prawne.
W związku z powyższym należy przyjąć, że sprzedaż usług dostępu do Internetu podmiotowi gospodarczemu na własne potrzeby jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
Natomiast odnośnie osoby, która w ramach porozumienia z sąsiadami administruje siecią złożoną z większej ilości komputerów i w tym celu stworzyła siatkę połączeń pomiędzy sąsiadami oraz zainstalowała urządzenie służące do dzielenia i rozprowadzania sygnału do dalszych użytkowników stawka podatku od towarów i usług powinna, zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, wynieść 22% z uwagi na fakt, iż ten nabywca nie jest końcowym usługobiorcą tylko rozprowadza usługę dostępu do Internetu osobom trzecim.
Równocześnie informuje się, iż na gruncie ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług brak definicji podmiotu gospodarczego.
Pojęcie podmiotu gospodarczego nie jest również zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawie - Ordynacja podatkowa.
Pojęcie podmiotu gospodarczego zdefiniowane było w ustawie z dnia 23 grudnia 1988 roku o działalności gospodarczej (Dz. U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324 ze zm.), uchylonej ustawą z dnia 19 listopada 1999 r. prawo działalności gospodarczej (Dz. U. z 1999 r., Nr 101, poz. 1178 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 nieobowiązującej ustawy o działalności gospodarczej, "podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, zwanym dalej "przedsiębiorcą", może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, utworzona zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej". Natomiast przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy prawo działalności gospodarczej jest "osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą (...)".
Informacji w zakresie stosowania przepisów prawa udzielono na dzień 08.06.2004 r.