Temat interpretacji
W dniu 26.09.05r. wpłynął do organu podatkowego wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.
Jak wynika ze złożonego wniosku Podatnik w listopadzie 2004r. zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód toyota Avensis. Z uwagi na spełnienie warunków ustawowych zawartych w art.86 ust. 3 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Podatnik dokonywał odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z umowy oraz kwot podatku naliczonego wynikającego z zakupu paliw silnikowych do w/w samochodu. Z dniem 22 sierpnia 2005r. z uwagi na zmianę warunków ustawowych w powyższym zakresie (odliczanie kwot podatku naliczonego od rat wynikających z umowy oraz z tytułu zakupu paliwa) Podatnik :dokonał w terminie ustawowym rejestracji umowy w Urzędzie Skarbowym, celem dalszego korzystania z możliwości odliczania 100% kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z umowy,zaprzestał dokonywania odliczeń kwot podatku naliczonego wynikającego z zakupu paliw silnikowych do w/w samochodu.
Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczania 100% kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z umowy w przypadku dokonania zmiany konstrukcyjnej w posiadanym samochodzie, polegającej na "wymontowaniu" kratki.
W ocenie Podatnika w przypadku dokonania zmiany konstrukcyjnej w posiadanym samochodzie, polegającej na "wymontowaniu" kratki będzie mógł on korzystać z odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z umowy , z uwagi na to, iż w momencie podpisania umowy leasingowej przyługiwało mu takie prawo i korzysta z niego nadal na zasadzie praw nabytych.
Zgodnie z art.7ust.1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art.86 ustawy wymienionej w art.1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.
Jak wynika ze złożonego wniosku samochód został zakupiony w 11.2004r., a więc przed dniem wejścia w życie ustawy i zgodnie z przepisami art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy, Podatnikowi przysługiwało odliczenie 100% kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z umowy.
Zgodnie z art.7ust.2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust.1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust.1 ma zastosowanie :1)w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz2)pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r..
Jak wynika ze złożonego wniosku umowa leasingu została zarejestrowana przez Podatnika w Urzędzie Skarbowym w terminie ustawowym. Podatnik nie wskazuje także w złożonym wniosku, aby zmiana konstrukcyjna, której zamierza dokonać, powodowała zmianę umowy leasingu.
Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jako prawidłowe.
Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.