Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) oraz art. 2 ust. 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1 pkt 9, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 31.05.2005 r. (data wpływu 1.06.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 1.07.2005 r. (data wpływu 04.07.2005r.) postanawia uznać, za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
W dniu 1.06.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pana Z K w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny sprawy:Pan Z K wraz z żoną prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej zarejestrowanej jako podatnik podatku VAT. Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż pojazdów samochodowych oraz świadczenie usług stolarki aluminiowej. W okresie 1993r. - 2002r. małżonkowie nabyli dla celów osobistych na zasadzie współwłasności łącznej 10 działek (9 działek budowlanych oraz 1 działkę, na której znajduje się droga dojazdowa). Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że przedmiotowe działki przeznaczone zostały pod budowę obiektów handlowych wielkopowierzchniowych. Jedna z działek została wymieniona w 2002r. na inną, 3 zostały sprzedane kolejno 30.08.1993r., 15.01.2002r., 09.03.2004r. Obecnie Państwo Koczwarowie rozważają możliwość sprzedaży kolejnych działek.
Zapytanie podatnika:Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami niezabudowanych działek wg planu zagospodarowania przestrzennego zakwalifikowanych pod budowę obiektów handlowych wielkopowierzchniowych, nabytych wcześniej dla celów osobistych?Jeżeli sprzedaż takich działek nie jest opodatkowana podatkiem VAT, to czy w razie późniejszego wydzielenia kolejnych działek i sprzedaży niektórych z nich powstanie taki obowiązek? Jakie okoliczności decydują o tym, że zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu, a tym samym stanowi działalność gospodarczą podatnika?Czy o częstotliwości transakcji w tej sytuacji decyduje fakt posiadania kilku działek i kilkakrotne operacje ich zbycia?
Stanowisko podatnika:Zdaniem podatnika sprzedaż osobistego majątku nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wymienione powyżej grunty nie zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży, lecz spożytkowania na własne potrzeby, sprzedaż nie została dokonana w okolicznościach wskazujących na wykonywanie jej w sposób ciągły, a zatem nie spełnia przymiotu działalności określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Tut. organ przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 31.05.2005 r. oraz 01.07.2005 r. stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził co następuje.W myśl przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 wymienionej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Towarem zgodnie z definicją sformułowaną w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są także grunty. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolniono od podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Przy dostawie terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT, nie stosuje się zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9.Stosownie do treści art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zatem dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług. Również osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej jest obowiązana do opodatkowania podatkiem VAT dokonanej dostawy gruntu, jeżeli okoliczności wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponieważ przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "częstotliwy" należy odwołać się do Słownika Języka Polskiego (wyd. PWN, Warszawa 1978r.) według którego częstotliwy to następujący raz po raz, jeden po drugim, często, wielokrotny; czasownik oznaczający czynność lub stan, które się powtarzają. Czynność wykonana jednorazowo będzie opodatkowana, jeżeli osoba dokonuje takiej czynności po raz kolejny, co sugeruje w ten sposób nieprzypadkową jej powtarzalność stanowiącą istotę prowadzonej działalności gospodarczej.Jak wynika z pisma podatnik dokonał zakupu 10 działek. 3 działki zostały już sprzedane, a wnioskodawca informuje o zamiarze dokonania dostaw kolejnych działek przeznaczonych pod zabudowę.Zatem w przedmiotowym przypadku, w ocenie tut. organu podatkowego, czynności zbycia gruntu dokonywane są w warunkach wskazujących na wykonywanie ich w sposób częstotliwy, przez co spełniona jest definicja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedstawione przez podatnika stanowisko należy więc uznać za nieprawidłowe w stanie faktycznym podanym we wniosku.Bez znaczenia przy tym w sprawie są przywołane przez stronę pisma innych organów podatkowych, każde bowiem odnosi się do odmiennych, indywidualnych stanów faktycznych.
Informuje się dodatkowo, że interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem utraci swoją ważność, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.