Temat interpretacji
Postanowienie
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów
i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W piśmie z dnia 14 stycznia 2005 r. Spółka wyraża wątpliwości co do zasadności uznania odsetek karnych naliczanych kontrahentowi z tytułu nieterminowych płatności rat leasingowych jako usługi finansowej zwolnionej z podatku od towarów i usług oraz ujęcia tego obrotu przy naliczaniu struktury za okres od maja do grudnia 2004 r. jako obrotu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Jednocześnie Spółka informuje, iż na okoliczność naliczonych odsetek wystawia notę odsetkową. Ponadto Spółka stoi na stanowisku, iż odsetki karne naliczone leasingobiorcom z tytułu nieterminowej zapłaty rat leasingowych nie należy wliczać do mianownika ustalając proporcję obrotu opodatkowanego i zwolnionego z podatku od towarów i usług.
W przedmiotowej kwestii tut. Organ podatkowy zajmuje następujące stanowisko:
Odsetki należne z tytułu nieterminowego
regulowania płatności nie są obrotem w świetle art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zapłata odsetek z tytułu nieterminowego uiszczenia należności pieniężnych nie jest wypłatą wynagrodzenia za świadczenie wykonane przez kontrahenta, gdyż stanowi swoistą konsekwencję niezgodnego z umową zachowania się nabywcy. Naliczanie odsetek za zwłokę ma charakter ustawowy nie wynikający z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności pozostające poza zakresem podatku od towarów i usług nie podlegają uwzględnieniu w mianowniku współczynnika proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego o którym mowa w art. 90 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 163 ust. 2.
W tym przypadku czynności
naliczania odsetek nie dokumentuje się również fakturami VAT.
Fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi (wyjątek art. 106 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług) dokumentuje się zasadniczo jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz z uwzględnieniem art. 87 i nast. Ordynacji podatkowej.
Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wniskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem NAczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.