Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik jest jednostką samorządu terytorialnego powołaną na mocy Zarządzenia Rady Miasta Gdańska. Podatnik świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.5 zwolnione z podatku VAT na podstawie załącznika nr 4, poz. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - z wyłączeniem biletów wstępu.
Wydatki ponoszone na utrzymanie ogrodu w 100% pokrywa gmina Gdańsk, natomiast uzyskane dochody nie stanowią dochodów jednostki lecz w całości przekazywane są do kasy miasta. Od miesiąca maja 2004 roku zostały opodatkowane bilety wstępu stawką VAT w wysokości 7%, w związku z czym równowartość powyższego procentu sprzedaży biletów przekazywana jest jako podatek należny do Urzędu Skarbowego, natomiast pozostałą kwotę ze sprzedaży biletów otrzymuje kasa miasta Gdańska. Żaden z uzyskanych wpływów nie pozostaje w kasie ogrodu, lecz stanowi dochód miasta, ponieważ sukcesywnie jest przekazywany na konto gminy.
Podatnik pyta czy ma prawo zmniejszyć należny podatek o podatek naliczony wynikający ze sprzedaży biletów wstępu, które są opodatkowane stawką VAT 7% (koszty poniesione z tytułu zużycia energii elektrycznej w kasie biletowej, zakup druków biletów, zakup taśmy do kas fiskalnych), czy od wszystkich poniesionych wydatków na działalność statutową.
Zdaniem podatnika nie ma on prawa do zmniejszenia podatku naliczonego od działalności zwolnionej, czyli statutowej. Natomiast ma obowiązek do odprowadzania podatku należnego od sprzedaży opodatkowanej.
Należy stwierdzić:
Usługi w zakresie wstępu świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne związane z kulturą (PKWiU ex 92.5) na podstawie art. 41 ust. 2 wymienione zostały w załączniku nr 3, poz. 157 i opodatkowane są 7 % stawką podatku VAT. Oznacza to, iż usługi związane z ogrodami zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody sklasyfikowane w grupie 92.53 jako "pozostałe usługi związane z kulturą", poza biletami wstępu opodatkowanymi stawką 7%, zwolnione są od podatku VAT.
Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
W myśl art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Przepis art. 90 ust 2 cyt. ustawy stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Do realizacji tych czynności mają być wykorzystane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym w przypadku tym chodzi o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Tak więc podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku gdy nabycie towaru /usługi/ zostało dokonane w celu jego wykorzystania przy sprzedaży opodatkowanej, do zrealizowania jednak której podatnik w ramach swego przedsiębiorstwa posługuje się czynnościami nie podlegającymi VAT.
Wynika z tego, że dla prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towaru /usługi/ nie mają znaczenia nie podlegające opodatkowaniu czynności realizowane przez podatnika po jego nabyciu w ramach jego przedsiębiorstwa, jeżeli zmierzają one do wykorzystania przez podatnika tego towaru /usługi/ w jego działalności opodatkowanej.
Biorąc pod uwagę powyżej cytowane unormowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wykorzystaniem - w ramach jednostki - nabytych towarów do realizacji czynności opodatkowanych. Bowiem usługi związane z ogrodami zoologicznymi pomimo, iż są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług to udostępnianie ogrodu zoologicznego zwiedzającym - bilet wstępu - jest opodatkowany stawką w wysokości 7%. Zatem sprzedaż biletów wstępu generuje podatek należny.
Wobec powyższego możecie Państwo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takiej części, w jakiej zakup towarów i usług wykorzystywany jest do realizacji czynności opodatkowanych - sprzedaży biletów wstępu.
Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy, którzy dokonują zakupów związanych zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i nie dającymi tego prawa, mogą obniżyć podatek należny wyłącznie o kwotę podatku naliczonego, związaną z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego. A więc, gdy podatnik jest w stanie wyodrębnić podatek naliczony związany w sposób bezsporny z czynnością opodatkowaną może dokonać odliczenia w całości. W pozostałych przypadkach należy posłużyć się proporcją obliczoną w oparciu o wyżej wskazane przepisy biorące pod uwagę obrót.
Dokładne zasady odliczenia i korygowania częściowego podatku naliczonego uregulowano w art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).