Temat interpretacji
Odpowiadając na pismo z dnia 01.06.2004 r. (data wpł. 04.06.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie podatku od towarów i usług w stanie prawnym obowiązującym po dniu 01 maja 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia, co następuje.
Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność w zakresie handlu używanymi samochodami
oraz używanymi częściami do samochodów skupionych od osób fizycznych na terenie kraju lub na terenie Niemiec. Ponadto dokonuje Pan sprzedaży części używanych pochodzących z rozbiórki z wcześniej zakupionych samochodów używanych.
Zadał Pan następujące pytania:
- Czy części samochodowe pochodzące z rozbiórki wcześniej zakupionych samochodów używanych są towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust 1. pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), czy przy ich dostawie może być stosowana procedura marży czy też należy stosować zasady ogólne opodatkowania, przy równoczesnym stosowaniu opodatkowania dostaw samochodów używanych i używanych części zamiennych zakupionych bezpośrednio od osób fizycznych - od marży oraz jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do sprzedaży części używanych
zakupionych od osób fizycznych?
Pana zdaniem odprzedaż samochodów używanych i odprzedaż części używanych zakupionych od osób fizycznych kwalifikuje się do opodatkowania marży, natomiast części pochodzące z rozbiórki wcześniej zakupionych samochodów nie są towarami używanymi i powinny być opodatkowane 22% stawką podatku. - Czy zakup części samochodowych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na terenie Niemiec stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie i czy jest Pan obowiązany do zarejestrowania na terenie Niemiec dla celów podatku od wartości dodanej od tych czynności?
Pana zdaniem zakup części, o których mowa wyżej, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia. - Czy dla celów ustalenia proporcji wynikającej z art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. należy ujmować jako sprzedaż opodatkowaną wartość marży czy całą wartość sprzedaży towarów opodatkowanych wg procedury marży?
Według Pana do ustalenia wartości obrotu, od którego nie przysługuje odliczenie podatku VAT powinna być wzięta pod uwagę część obrotu stanowiąca cenę zakupu towaru.
Ad. 1
W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustaw z dnia 11 marca 2004 r. przez towary używane rozumie się dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.
Części uzyskane z rozbiórki z wcześniej zakupionych używanych samochodów nie są towarem używanym, w rozumieniu tego przepisu. Sprzedaż części uzyskanych z rozbiórki z wcześniej zakupionych samochodów podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg stawki, o której mowa w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy tj. 22%.
Zgodnie z art. 120 ust. 4 w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające m.in. na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Zgodnie z ust. 10 tego artykułu przepis ust. 4 ma zastosowanie do towarów używanych, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.
Tak więc procedura określona w art. 120 ust. 4 cyt. ustawy ma zastosowanie do dostawy używanych samochodów i części w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt. 4 nabytych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na terenie kraju i na terenie Niemiec, a więc od osób, o których mowa w art. 120 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy.
W przypadku, gdy przy dostawie samochodów i części używanych podstawę opodatkowania stanowi marża, to zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy podlega ona opodatkowaniu wg stawki 22%, za wyjątkiem eksportowanych towarów - wówczas marża na podstawie art. 120 ust. 20 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku od towarów i usług.
Tut. Urząd zwraca uwagę na treść z art. 120 ust. 21 ustawy, który stanowi, że przepisów art. 120 ust. 1-20 nie stosuje się do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.Ponadto zwraca uwagę, że na podstawie art. 120 ust. 15 cyt. ustawy, jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.
Ad. 2
Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest:
- podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
- osoba prawna nie będąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a
Na podstawie ust. 3 przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:
- nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1
- dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2 - jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.
W przypadku nabycia od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a więc nie będących podatnikami, o których mowa w art. 15 lub podatnikami podatku od wartości dodanej - nie jest spełniony warunek, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy i zawarte przez Pana transakcje nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Tut. Organowi podatkowemu nie są znane przepisy podatkowe obowiązujące na terenie Niemiec w kwestii zarejestrowania się do celów podatku od wartości dodanej.
Ad. 3
Z Pana pisma nie wynika, czy poza sprzedażą opodatkowaną od marży i na zasadach ogólnych, dokonuje Pan sprzedaży zwolnionej bądź niepodlegającej opodatkowaniu.
W przypadku sprzedaży podlegającej opodatkowaniu od marży, zgodnie z art. 120 ust. 19 cyt. ustawy - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Natomiast podatek naliczony na pozostałych zakupach kosztowych związanych ze sprzedażą opodatkowaną (na zasadach ogólnych lub od marży) podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 cyt. ustawy.
Art. 90 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli po 1 maja 2004 r. nie wystąpi sprzedaż nie podlegająca opodatkowaniu lub sprzedaż zwolniona od podatku od towarów i usług, wówczas przepisy art. 90 ust. 2 - 10 nie będą miały zastosowania.