POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląsk... - Interpretacja - PP I 443/1/178/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. PP I 443/1/178/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2005 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 26 kwietnia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia na terytorium kraju oraz na terytorium Unii Europejskiej materiałów i usług związanych z realizacją usługi instalacji elektrycznych na terytorium kraju trzeciego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 31.05.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 13.06.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż Podatnik otrzymał od polskiego podmiotu zlecenie na dostawę i montaż instalacji elektrycznych dla hotelu znajdującego się na Białorusi. Projekt ten zwolniony jest przez rząd Białorusi z podatku obrotowego właściwego dla tego kraju. Podatnik jest podwykonawcą zleceniodawcy. Materiał elektryczny niezbędny do wykonania umowy w 40% zakupiony został przez Podatnika w hurtowniach niemieckich, natomiast w 60 % w hurtowniach polskich. W części dokonanie dostawy i montażu instalacji niskoprądowych Podatnik zlecił innemu podmiotowi z Polski. Podatnik wskazał również, iż materiały zakupione w Niemczech albo docierają do Polski i razem z materiałami polskimi wysyłane są na Białoruś i tam wykorzystane są do realizacji zlecenia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy materiały zakupione z Niemiec zostają przewiezione przez dostawce bezpośrednio na Białoruś.
Zdaniem Podatnika nabycie materiałów w Niemczech stanowi dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu w Polsce, natomiast zakup materiałów w Polsce to zakup krajowy, a w kwocie należności płaconej dostawcy zawarty jest już podatek z tytułu dostawy materiału. W zakresie nabycia usługi niemieckiego kierownictwa Podatnik uważa, iż przedmiotowa transakcja stanowi nabycie usługi opodatkowane w Polsce.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 rozumie (według art. 9 ust. 1 ww. ustawy) się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem że:
1.nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
2.dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1.
W oparciu o art. 86 ust. 1 w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W świetle powyższego należy wskazać, iż nabycie materiałów przez Spółkę będącą podatnikiem podatku od towarów i usług od podmiotu z Niemiec będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, które następnie wywożone są z Polski do Białorusi, stanowi dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, z tytułu którego podatnikiem jest Spółka. W tej sytuacji Spółka dokonuje zapłaty podatku od towarów i usług w Polsce mając obowiązek dokonania samoobliczenia podatku należnego według stawki podatku właściwej dla tego typu materiałów w Polsce. Podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia należy wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Jednocześnie podatek ten stanowi dla Podatnika, co do zasady, podatek naliczony, który jest rozliczany na zasadach ogólnych w deklaracji dla podatku od towarów i usług za ten sam okres co podatek należny lub za okres następny (art. 86 ust. 10 pkt 2 i ust. 11).
Jednak w sytuacji, gdy towary nabyte od podatnika z Niemiec przewożone są przez dostawcę bezpośrednio na terytorium Białorusi, a więc na miejsce, gdzie Spółka wykonuje usługę montażu, wówczas przedmiotowa transakcja nie będzie stanowiła dla podatnika wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie zostanie spełniony warunek, aby w ramach dostawy materiały zostały (przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz) wysyłane lub przetransportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Nie będzie to również import towarów, gdyż przez import zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, a w przedmiotowej sprawie towary przewożone są bezpośrednio z Niemiec na Białoruś. Zatem należy wskazać, iż powyższa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast w przypadku zakupu materiałów w Polsce od polskiego dostawcy, Podatnik otrzymuje fakturę VAT potwierdzającą nabycie danych materiałów zawierającą jednocześnie kwotę podatku od towarów i usług, który to podatek zostaje przez Podatnika zapłacony w momencie przekazania dostawcy całej kwoty należności wynikającej z tej faktury. Należy jednocześnie wskazać, iż nabywca towaru tj. Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazaną na otrzymanej fakturze VAT zgodnie z regulacjami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług oraz w oparciu o przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie, w terminach wynikających z art. 86 ust. 10 i ust. 11 ww. ustawy.
W sytuacji, gdy wykonanie części instalacji niskoprądowej Podatnik zlecił innemu podmiotowi z Polski, wówczas podatek wykazany na fakturze wystawionej dla Spółki stanowi dla Podatnika kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim przedmiotowe usługi wykorzystane zostały przez Podatnika do wykonania czynności opodatkowanych. Podatnik może w tej sytuacji dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazane w tych fakturach.
W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Dolnośląski Urząd Skarbowy