Temat interpretacji
Przedmiotem planowanej czynności będzie wniesienie aportem poszczególnych składników majątku, nie stanowiących zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem oddziału do spółki z o.o. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem oddziału do spółki z o.o.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z o.o. Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, przedmiotem działalności jest w szczególności budownictwo oraz obsługa nieruchomości. Aktualnie przewiduje wybudowanie trzech budynków mieszkalnych w miejscowości G. na działkach o numerach 249/5, 249/10 oraz 249/11, na których łącznie będą znajdowały się 152 lokale. Z uwagi na przedłużającą się procedurę projektową dla całego przedsięwzięcia oraz różnice w poziomie zaawansowania prac dla poszczególnych budynków mieszkalnych, Wnioskodawca wydzielił z całej inwestycji pierwszy etap realizacji przedsięwzięcia. Obejmuje on wybudowanie jednego budynku mieszkalnego na działce nr 249/10 o powierzchni 1.753 m2. Dla tego etapu uzyskał już prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Drugi etap obejmował będzie wybudowanie dwóch budynków mieszkalnych na działkach nr 249/5 i 249/11 o łącznej powierzchni 8.000 m2. Etap ten jest obecnie w fazie projektowania. Rozpoczęcie prac budowlanych dla tego etapu planuje w 2013 r.
W celu zoptymalizowania prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zamierza sam kontynuować działalność w zakresie przygotowań do realizacji drugiego etapu. Natomiast realizację pierwszego etapu, a także związany z nią zespół komponentów materialnych i niematerialnych, tj. składników służących do zagospodarowania nieruchomości, planuje przenieść do utworzonego oddziału, a następnie wnieść go aportem do nowoutworzonej spółki z o.o., w zamian za udziały.
Aport wnoszony do spółki z o.o. będzie organizacyjne, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony.
Wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne.
Wnioskodawca, na podstawie uchwały Zarządu, utworzył oddział, którego wyłącznym celem jest wzniesienie, a następnie sprzedaż lokali mieszkalnych w budynku wzniesionym w ramach pierwszego etapu. W ramach oddziału nie będą podejmowane żadne czynności związane z drugim etapem, a także z pozostałym zakresem działalności Wnioskodawcy. Wnioskodawca nada oddziałowi Regulamin Organizacyjny, szczegółowo określający jego organizację oraz funkcjonowanie, jak i wyposaży go w składniki majątkowe przeznaczone do jego działalności. Oddział został przewidziany w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy i obecnie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział nie będzie zatrudniać pracowników. Do oddziału zostaną przypisane aktywa oraz pasywa związane z jego zakresem działalności, tj. wyłącznie z realizacją pierwszego etapu. Oddziałem będzie kierować kierownik działający na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez zarząd Wnioskodawcy. W konsekwencji Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki z o.o. w szczególności następujące składniki związane z działalnością oddziału i jednocześnie niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie realizacji pierwszego etapu:
- tytuł prawny do nieruchomości, tj. prawo własności do nieruchomości,
- prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę,
- prawa majątkowe do projektów architektonicznych związanych z realizacją pierwszego etapu,
- umowę o prowadzenie obsługi rachunkowej w zakresie dotyczącym oddziału,
- umowę najmu powierzchni biurowej w zakresie dotyczącym oddziału,
- umowę o świadczenie pomocy prawnej w zakresie dotyczącym oddziału,
W oparciu o składniki majątkowe organizacyjnie przypisane do oddziału, oddział ten samodzielnie będzie prowadził działalność w zakresie realizacji pierwszego etapu. Po wniesieniu aportu, kierownik oddziału będzie kierował działalnością spółki z o.o.
Wyodrębnienie finansowe.
Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i funkcjonalnego aport wnoszony do spółki z o.o. będzie także wyodrębniony finansowo. Oddział będzie posiadał własny rachunek bankowy (subkonto wyodrębnione w ramach rachunku bankowego Wnioskodawcy). Przychody i koszty finansowe generowane przez działalność oddziału będą ewidencjonowane w odrębnej księgowości. Oddział działać będzie w oparciu o odrębne plany finansowe. Określone zostaną zasady rozliczeń pomiędzy oddziałem, a Wnioskodawcą. W konsekwencji, w swoim systemie księgowo-finansowym Wnioskodawca wprowadzi zmiany, które do daty wniesienia aportu umożliwią generowanie danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla oddziału oraz określenie pozycji finansowej oddziału (przychodów i kosztów, aktywów oraz pasywów), w tym sporządzanie dla oddziału rachunków zysków i strat oraz bilansu, a także przyporządkowanie do oddziału przychodów i kosztów oraz zobowiązań i należności.
Wnioskodawca planuje wnieść zespół składników służących do prowadzenia działalności gospodarczej oddziału związanych z realizacją pierwszego etapu w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowoutworzonej spółki z o.o. Nowoutworzona spółka ma zajmować się zagospodarowaniem przeniesionym na nią zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, w tym realizacją pierwszego etapu (budowa, a następnie sprzedaż mieszkań).
Aport będzie obejmował całość zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wykorzystywanych do działalności oddziału, w tym składniki majątkowe niewykazane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne Wnioskodawcy. W szczególności w skład aportu będzie wchodziło prawo własności nieruchomości oraz dotychczas poniesione przez Wnioskodawcę koszty związane z realizacją pierwszego etapu, przypisane wskaźnikiem procentowym ustalonym przez Wnioskodawcę do oddziału (tzw. produkcja w toku). Na koszty te składają się m.in. koszty związane z doradztwem technicznym, prawnym, uzyskaniem projektu koncepcyjnego, graficznego, koszty aktów notarialnych, porad podatkowych, wyceny nieruchomości, pomiarów geodezyjnych oraz uzyskania dokumentów z ewidencji gruntów.
Aport wnoszony do spółki z o.o., obejmujący zespół składników wykorzystywanych do działalności oddziału, będzie stanowił wyodrębnioną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, która będzie w stanie funkcjonować jak niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą we wskazanym zakresie. Wartość rynkowa aportu (nieruchomości) zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależnego od Wnioskodawcy, jak i od spółki z o.o. rzeczoznawcę. Wartość pozostałych składników majątkowych zostanie wyceniona na podstawie ich rzeczywistej wartości i następnie pomniejszona o wartość zobowiązań oddziału. Aport ten będzie stanowił wyodrębnioną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Po wniesieniu aportu ten sam zespół składników majątkowych będzie tworzył przedsiębiorstwo spółki z o.o. i będzie wystarczający do prowadzenia przez nią działalności w takim samym zakresie, jak działalność oddziału.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu), w postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej oddziału, do spółki z o.o., skutkować będzie powstaniem po stronie Wnioskodawcy, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci zespołu składników służących do prowadzenia działalności gospodarczej oddziału, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera art. 2 pkt 27e) tej ustawy, zgodnie z którą za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem, aby uznać dany zespół składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest, aby:
- istniał zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie oraz przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,
- zespół tych składników był wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie,
- zespół tych składników był wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie,
- zespół tych składników mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Zdaniem Wnioskodawcy, wnoszony aport będzie spełniał wszystkie powyżej opisane przesłanki. Aport ten bowiem nie tylko składał się będzie ze składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji pierwszego etapu (tj. budowy budynku mieszkalnego, a następnie sprzedaży mieszkań), ale także, co zostało powyżej wykazane, zostanie funkcjonalnie, organizacyjne i finansowo wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Wnioskodawca wskazuje, że pomiędzy składnikami majątkowymi, które mają zostać wniesione w formie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. istnieje wyraźny związek funkcjonalny. Na dzień wniesienia aportu, oddział będzie funkcjonował w ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy, w oparciu o przydzielone wyłącznie do niego składniki należące do Wnioskodawcy, niezbędne i związane z realizacją pierwszego etapu.
Ponadto, spełnione zostały kryteria wyodrębnienia organizacyjnego. W szczególności struktura organizacyjna przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, uwzględniająca także oddział, jako wyodrębnioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa, została potwierdzona uchwałą Zarządu Wnioskodawcy. Istnienie oddziału zostało uwzględnione w schemacie organizacyjnym. Do oddziału zostały organizacyjnie przypisane niezbędne do jego działalności składniki majątkowe, w odniesieniu, do których uzyska możliwość samodzielnego zarządzania w ramach zwykłego zarządu. Do oddziału, zostały przypisane organizacyjnie składniki majątku, w szczególności takie jak: projekty architektoniczne, umowy obsługi rachunkowej, najmu powierzchni biurowej oraz o świadczenie usług prawnych.
O wyodrębnieniu finansowym oddziału świadczył będzie fakt, iż na jego potrzeby opracowane zostaną odrębne plany finansowe. Ponadto, prowadzona będzie wyodrębniona ewidencja księgowa pozwalająca na wygenerowanie danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla oddziału oraz określenie pozycji finansowej oddziału (przychodów i kosztów, należności oraz zobowiązań, a także aktywów i pasywów), w tym sporządzenie rachunku zysków i strat, bilansu oddziału, oraz przyporządkowanie przychodów i kosztów związanych z jego działalnością. Określone zostaną również zasady rozliczeń pomiędzy oddziałem, a Wnioskodawcą. Zdaniem Wnioskodawcy, aport obejmujący zespół składników majątkowych, wykorzystywanych w działalności oddziału, będzie także posiadał zdolność do funkcjonowania, jak niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.
Po wniesieniu do spółki z o.o. zespołu składników materialnych i niematerialnych, w oparciu o które funkcjonuje oddział, składniki te będą wykorzystywane do kontynuowania jego działalności. Wskazano, że na dzień wniesienia aportu oddział prowadzić będzie faktycznie działalność jak niezależne przedsiębiorstwo.
Dodatkowo, zdolność przenoszonych składników majątkowych do funkcjonowania, jak niezależne przedsiębiorstwo, będzie potwierdzona faktem, iż spółka z o.o., w oparciu o te składniki, będzie prowadzić działalność w takim samym zakresie, w jakim działalność była prowadzona przed wniesieniem aportu przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych przez oddział. Zatem przedmiot aportu do spółki z o.o. będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, wniesienie aportem zespołu składników służących do prowadzenia działalności gospodarczej oddziału do spółki z o.o. będzie stanowiło transakcję zbycia na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi jednak na fakt, iż przedmiotem aportu będzie zespół składników majątkowych wykorzystywanych do działalności oddziału i spełniający definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 tej ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.
Pojęcie transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawa towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje ono w szczególności:
- istniał zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie oraz przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,
- zespół tych składników był wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie,
- zespół tych składników był wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie,
- zespół tych składników mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Istotne znaczenie w powyższej definicji ma końcowy jej fragment. W celu ustalenia zatem, czy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zbadać należy, czy nabyty zespół składników majątkowych stanowić mógłby samodzielnie działające przedsiębiorstwo. Wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Ponadto wymogiem do uznania, aby zespół składników stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest to by stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca przewiduje wybudowanie trzech budynków mieszkalnych jednak z uwagi na przedłużającą się procedurę projektową dla całego przedsięwzięcia oraz różnice w poziomie zaawansowania prac dla poszczególnych budynków, wydzielił z całej inwestycji pierwszy etap realizacji przedsięwzięcia. Obejmuje on wybudowanie jednego budynku mieszkalnego. Dla tego etapu uzyskał już prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Drugi etap, który będzie obejmował wybudowanie dwóch budynków mieszkalnych, obecnie jest w fazie projektowania. Rozpoczęcie prac budowlanych dla tego etapu planuje w 2013 r. W celu zoptymalizowania prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zamierza sam kontynuować działalność w zakresie przygotowań do realizacji drugiego etapu, a realizację pierwszego etapu, a także związany z nią zespół komponentów materialnych i niematerialnych, tj. składników służących do zagospodarowania nieruchomości, planuje przenieść do utworzonego oddziału, a następnie wnieść go aportem do nowoutworzonej spółki z o.o., w zamian za udziały. Aport wnoszony do spółki z o.o. będzie organizacyjne, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony. Wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne polegać będzie między innymi na tym, że Wnioskodawca, na podstawie uchwały Zarządu, utworzy oddział, którego wyłącznym celem będzie wzniesienie, a następnie sprzedaż lokali mieszkalnych w budynku wzniesionym w ramach pierwszego etapu. W ramach oddziału nie będą podejmowane żadne czynności związane z drugim etapem, a także z pozostałym zakresem działalności Wnioskodawcy. Wnioskodawca nada oddziałowi Regulamin Organizacyjny, szczegółowo określający jego organizację oraz funkcjonowanie, jak i wyposaży go w składniki majątkowe przeznaczone do jego działalności. Oddział został przewidziany w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy i obecnie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział nie będzie zatrudniać pracowników. Do oddziału zostaną przypisane aktywa oraz pasywa związane z jego zakresem działalności, tj. wyłącznie z realizacją pierwszego etapu. Oddziałem będzie kierować kierownik działający na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez zarząd Wnioskodawcy. Aportem zostaną wniesione następujące składniki związane z działalnością oddziału: tytuł prawny do nieruchomości, prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę, prawa majątkowe do projektów architektonicznych związanych z realizacją pierwszego etapu oraz umowy dotyczące prowadzenia obsługi rachunkowej, najmu powierzchni biurowej i świadczenia pomocy prawnej. Po wniesieniu aportu, kierownik oddziału będzie kierował działalnością spółki z o.o. Natomiast wyodrębnienie finansowe polegać będzie między innymi na tym, że oddział będzie posiadał własny rachunek bankowy (subkonto wyodrębnione w ramach rachunku bankowego Wnioskodawcy). Przychody i koszty finansowe generowane przez działalność oddziału będą ewidencjonowane w odrębnej księgowości. Oddział działać będzie w oparciu o odrębne plany finansowe. Określone zostaną zasady rozliczeń pomiędzy oddziałem, a Wnioskodawcą. W konsekwencji, w swoim systemie księgowo-finansowym Wnioskodawca wprowadzi zmiany, które do daty wniesienia aportu umożliwią generowanie danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla oddziału oraz określenie pozycji finansowej oddziału (przychodów i kosztów, aktywów oraz pasywów), w tym sporządzanie dla oddziału rachunków zysków i strat oraz bilansu, a także przyporządkowanie do oddziału przychodów i kosztów oraz zobowiązań i należności.
Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego nie wynika aby przedmiotem planowanego aportu była zorganizowana część przedsiębiorstwa. Zauważyć bowiem należy, iż jak już powyżej wskazano, podstawowym wymogiem jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Istotnym jest aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, trudno jest natomiast uznać aby wskazane we wniosku składniki mające być przedmiotem aportu, w tym prawo własności do nieruchomości oraz dotychczas poniesione koszty związane z realizacją pierwszego etapu mogły stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo, przy wykorzystaniu których samodzielnie będą realizowane określone zadania gospodarcze. W ocenie tut. organu zadania gospodarcze realizowane są bowiem na tym majątku, nie zaś przy jego wykorzystaniu. Ponadto z przedstawionego zdarzenia przyszłego nie wynika aby przedmiotem aportu były także maszyny, urządzenia, wyposażenie, czy też inne składniki majątku służące do świadczenia usług budowlanych, a także czynnik ludzki konieczny do zrealizowania ww. inwestycji, a zatem brak jest węza organizacyjnego łączącego elementy wchodzące w skład zespołu składników materialnych i niematerialnych. Biorąc zatem pod uwagę całokształt przedstawionych okoliczności, wskazać należy, że w niniejszej sprawie wyodrębnieniu podlegać będzie jeden z etapów realizowanego przedsięwzięcia, polegającego na wybudowaniu budynku i sprzedaży mieszkań. Z tych też względów uznać należy, że przedmiotem planowanej czynności będzie wniesienie aportem poszczególnych składników majątku, nie stanowiących zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Reasumując stwierdzić należy, że w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, wymienione we wniosku składniki nie będą posiadały na dzień ich dostawy cech wymienionych w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a zatem nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania wynikające z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 3 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy