Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatr... - Interpretacja - US-III/443-12/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.04.2006, sygn. US-III/443-12/2006, Urząd Skarbowy w Kutnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2006r. (data wpływu 20.01.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny uznaje stanowisko Spółki - za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 18.01.2006r. /data wpływu: 20.01.2006r./ Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług wycofanie nieruchomości niezabudowanej z majątku firmy ? Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę przedmiotowa nieruchomość została wniesiona do Spółki aportem. W grudniu 2005r. wspólnicy wycofali ją z majątku firmy i przeznaczyli na własne potrzeby. W okresie użytkowania przez Spółkę nie były prowadzone żadne inwestycje na tym gruncie.
Zdaniem Podatnika wycofanie w/w środka trwałego nie powinno być opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ nie było odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:Przez towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednocześnie w myśl paragrafu 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne /aporty/ wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Wobec powyższego czynność wniesienia do spółki jawnej niezabudowanego gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Podatnik w tym przypadku nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ podatek naliczony nie występuje.
Z kolei zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W związku z powyższym, przekazanie przez Podatnika /spółkę jawną/ niezabudowanego gruntu na cele osobiste wspólników nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Kutnie