Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. ... - Interpretacja - D2-443/125/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. D2-443/125/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.) w odpowiedzi na złożone w dniu 23.09.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy:
1/ czy dostawca towarów może wystawić fakturę korygującą, którą uwzględni w deklaracji VAT-7 celem odzyskania kwoty podatku należnego odprowadzonego do organu podatkowego - w sytuacji gdy dokonano kradzieży towarów wraz z fakturą wystawioną przez dostawcę a dostawca otrzymał z tego tytułu odszkodowanie od ubezpieczyciela w kwocie netto wartości skradzionego towaru.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z kradzieżą towarów - nabywca, do którego adresowana była dostawa towarów - nie nabył prawa do faktycznego dysponowania towarem (towar do nabywcy nie dotarł). Jednocześnie zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Zasady wystawiania faktur korygujących normują przepisy § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970). Z przepisów tych wynika, że co do zasady - wystawienie faktury korygującej dotyczy sytuacji, gdy umowa sprzedaży została zrealizowana, a nabywca jest w posiadaniu pierwotnej faktury. W przedstawionym stanie faktycznym - nie doszło do realizacji umowy sprzedaży, również nabywca towarów nie był w posiadaniu faktury pierwotnej. Mając na uwadze powyższe spółka nie ma podstaw do wystawienia faktury korygującej. Celem odzyskania przedmiotowego podatku należnego dostawca powinien złożyć korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym rozliczył ten podatek.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie