Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.11.2005 r., który wpłynął w dniu 05.12.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 24.02.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.12.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka korzysta z usług świadczonych przez kontrahentów z poza kraju: 1. z Unii Europejskiej, 2. z poza Unii Europejskiej, (tj. będących lub nie będących podatnikami podatku od wartości dodanej) polegających w szczególności na dokonaniu następujących czynności związanych z organizowaniem targów technicznych w Rosji:
1. wynajmem powierzchni wystawienniczej w obcej hali na potrzeby skonstruowania stanowiska wystawienniczego;
2. wykonywanie konstrukcji stoiska wystawienniczego;
3. opłacanie w imieniu wynajmującego opłaty rejestracyjnej zgodnie z warunkami uczestnictwa w targach.
Z posiadanej opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że powyższe czynności zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844) mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 74.87.15-00.00 - Usługi organizowania wystaw, targów i kongresów (wcześniej PKWiU 74.84.15-00.00 w tym samym brzmieniu). Ponadto Spółka w piśmie z dnia 24.02.2006r. stwierdziła, iż usługi wymienione we wniosku z dnia z dnia 29.11.2005r. są przedmiotowo nierozerwalnie związane (to znaczy wynajem warunkuje kolejne czynności) chociaż zdarza się, że są świadczone przez różne podmioty.
Pytanie Spółki:
Spółka ma wątpliwości dotyczące ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowych usług.
Stanowisko Spółki:
Spółka stoi na stanowisku, iż miejsce świadczenia wyżej wymienionych usług to miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, traktując te usługi jako "usługi organizowania wystaw, targów i kongresów", zgodnie z opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Dla uznania, że dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług konieczne jest ustalenie miejsca świadczenia usługi. Miejsce świadczenia usługi ustala się w oparciu o art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Stosownie zaś do art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Spółka przedstawiła opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, w której stwierdzono, iż zorganizowanie stanowiska wystawienniczego na targach technicznych w Rosji (tj. wynajem powierzchni, opłacanie opłaty rejestracyjnej, wykonywanie konstrukcji stoiska wystawienniczego) mieści się w grupowaniu: PKWiU 74.87.15-00.00 - Usługi organizowania wystaw, targów i kongresów - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844), natomiast zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264) mieściło się w grupowaniu PKWiU 74.84.15-00.00 - Usługi organizowania wystaw, targów i kongresów.
Ponieważ kompleksowe usługi organizowania wystaw, targów i kongresów klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74.84.15-00.00 obejmują swoim zakresem jako usługę główną wynajem powierzchni wystawienniczej, a także pewne usługi powiązane z wynajmem tej powierzchni - należy je traktować jako usługi związane z nieruchomościami i tym samym stosować przywołany wyżej art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy. Ponadto Spółka w piśmie z dnia 24.02.2006r. stwierdziła, iż usługi wymienione we wniosku z dnia z dnia 29.11.2005r. są przedmiotowo nierozerwalnie związane - to znaczy wynajem warunkuje kolejne czynności. Wynajem powierzchni wystawienniczej to udostępnienie rzeczy - części powierzchni nieruchomości, na terenie której mają się odbyć międzynarodowe targi. Wynajem powierzchni wystawienniczej - w świetle przepisów o podatku od towarów i usług - jest usługą związaną z nieruchomościami. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, czyli w miejscu położenia nieruchomości.