Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - PP/443-10/5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. PP/443-10/5/05, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku (pkt. 5) Starostwa Powiatowego z dnia 20.04.2005 r. Nr GKK 7013/14/2005 i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:

  • stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pierwotnie prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione na rzecz osoby prawnej w drodze decyzji Wojewody. Następnie w drodze umowy cywilnoprawnej jedna z działek, będąca przedmiotem zbycia na rzecz innej osoby prawnej została podzielona na dwie odrębne, z której jedna została przy pierwotnym użytkowniku wieczystym, a druga przeszła na rzecz nabywcy. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku zbycia przez osobę prawną na rzecz osoby fizycznej.

Pytanie brzmi: Czy w sytuacji, w której uprzednio prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione w drodze decyzji Wojewody, a następnie zbyte w drodze umowy sprzedaży - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste podlegają opodatkowaniu w/g stawki podstawowej w wysokości 22 %.

Ocena Prawna:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, bowiem nie daje prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, uznać należy, że jest świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje między innymi wszelką działalność usługodawców. Obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W przedmiotowej sprawie oddanie gruntu Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste dokonał organ władzy publicznej w drodze ustawy, zatem była to czynność w zakresie realizowanych przez niego zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został on powołany. Jednakże czynność oddania gruntu w użytkowanie wieczyste ma charakter cywilnoprawny, zatem w przedmiotowej sprawie wyłączone jest zwolnienie o charakterze podmiotowym, o którym mowa w przepisie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przepis ten stanowi, iż nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Fakt stwierdzenia przez Wojewodę nabycia prawa użytkowania wieczystego w drodze decyzji nie powoduje przekształcenia stosunku cywilnoprawnego łączącego umowy użytkowania wieczystego, w stosunek administracyjnoprawny.

Zatem oddanie nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste jest kwalifikowane w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa i zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu według stawki 22 % - bez względu na to czy źródłem takiej czynności jest umowa, czy też ustawa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (wyłącznie w drodze decyzji).

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie