Temat interpretacji
W marcu 2004 r. podatnik wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż usługi. W czerwcu 2004 r. dokonano korekty powyższej faktury w związku z reklamacją - obniżono wartość netto przedmiotowej usługi. We wrześniu podatnik zorientował się, że powyższa usługa powinna być opodatkowana stawką 22%, zaś na wystawionych fakturach figuruje błędnie stawka 7%. We wrześniu wystawiono więc drugą fakturę korygującą - do pierwszej faktury korygującej - zmieniając stawkę podatku z 7% na 22%. Kiedy należy dokonać korekty podatku należnego?
Zasady wystawiania faktur korygujących regulują przepisy § 19 i 20
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971). W myśl § 20 ust. 1 fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Rozliczenia przedmiotowej faktury sprzedawca dokonuje w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę - zgodnie z § 19 ust. 4 i ust. 6 cyt. rozporządzenia.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że w przedmiotowej sprawie podatnik postąpił prawidłowo - dokonując korekty stawki podatku z 7% na 22% we wrześniu 2004 r. - wystawiając fakturę korygującą do pierwszej faktury korygującej z czerwca. Zwiększenie podatku należnego winno nastąpić w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę.