POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/229-151/2005/MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.08.2005, sygn. 1438/443/229-151/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 02.06.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 08.06.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej obowiązku rezygnacji z prawa opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 3% w związku z jednoczesnym prowadzeniem usług zwolnionych od tego podatku, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób taksówką osobową sklasyfikowaną wg PKWiU 60.22.11-00.00. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatnik rozlicza się z tytułu podatku od towarów i usług w formie ryczałtu według stawki 3% i składa deklaracje VAT-12. Rozszerzając prowadzoną działalność gospodarczą o wykonywanie usług pomocniczych związanych z ubezpieczeniami, zwolnionych od podatku od towarów i usług, zdaniem podatnika ma on prawo pozostać na dotychczasowych zasadach rozliczania tego podatku, bez konieczności rezygnacji z opodatkowania usług taksówkowych w formie ryczałtu.

Zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt. W zakresie usług, o których mowa w ust. 1, opodatkowanych w formie ryczałtu, podatnik składa w terminie, o którym w art. 99 ust. 1, skróconą deklarację podatkową (art. 114 ust. 3 w/w ustawy).

Natomiast z art. 114 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.

Powyższe przepisy podatkowe nie regulują kwestii utraty prawa do opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności usług taksówkowych w formie ryczałtu według stawki 3%, jedynie regulują kwestię rezygnacji z tej formy.

Zatem z powyższych przepisów podatkowych i ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 02.06.2005r. wynika, iż w przypadku rozszerzenia działalności gospodarczej przez podatnika świadczącego usługi taksówkowe, który wybrał ryczałt w podatku od towarów i usług w wysokości 3%, nie występuje utrata prawa do rozliczania tego podatku w wybranej uprzednio formie.

W związku z tym stanowisko Strony o braku obowiązku rezygnacji z opodatkowania usług taksówkowych w formie ryczałtu w wysokości 3% przy jednoczesnym rozpoczęciu działalności gospodarczej zwolnionej od podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 02.06.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów