POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-369/IV/2005/MS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. PV/443-369/IV/2005/MS, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 11.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.08.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości jako towarów używanych

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w zakresie dostawy budynków i budowli oraz ich części, które były użytkowane przez Podatnika w okresie krótszym niż 5 lat natomiast jest nieprawidłowe w pozostałym zakresie przedmiotowej dostawy w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w roku 1995 i 1996 nabył w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (czynności nie objęto podatkiem od towarów i usług), wybudowane w latach 70. i 80., nieruchomości, oraz przyjął je na stan środków trwałych. W latach 1996-2000 Podatnik poniósł nakłady modernizacyjne, w wysokości powyżej 80% wartości nabycia, na: halę produkcyjną, budynek administracyjno-socjalny, budynek wielofunkcyjny, przepompownie ścieków, plac składowy, suwnicę pomostową. Kwota podatku naliczonego od wydatków na modernizację obniżyła kwotę podatku należnego. W latach 1995-1998 nieruchomości wykorzystywano do prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej. Od 1999 r. nieruchomości w części były wynajmowane na podstawie umowy dzierżawy.

Obecnie Podatnik zamierza dokonać transakcji sprzedaży tych nieruchomości.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy w myśl przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? dalej zwanej ustawą o VAT, sprzedaż nieruchomości (jako poszczególnych środków trwałych) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy transakcja sprzedaży nieruchomości powinna być opodatkowana stawką 22%, ponieważ pomimo, iż spełnione są warunki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, to nie zostały wypełnione dyspozycje przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, gdyż:

  • od momentu wprowadzenia na stan środków trwałych i użytkowania minęło 5 lat,
  • wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości początkowej,
  • Podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków na modernizację.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku, i tak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z uwagi jednak na przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych nie stosuje się do dostawy budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości jako towarów używanych. Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 k.c.). Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęć budynku, budowli lub ich części. Pomocna może być w tym przypadku ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016 ze zm.) na której potrzeby stworzono definicję budynku - obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 w/w ustawy), oraz budowli - obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 w/w ustawy).

Jak wynika z brzmienia wyżej cytowanych przepisów ustawy o VAT, aby dostawa towarów została zwolniona od podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów używanych, w stosunku do tych towarów nie powinno przysługiwać Podatnikowi prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Z uwagi na to, iż nieruchomości zostały nabyte w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jako czynności nieobjętej podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) ? Podatnikowi nie przysługiwało, na podstawie art. 19 w/w ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Również warunek uznania towarów za używane, stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, został spełniony ? towary (?nieruchomości?) będące przedmiotem dostawy zostały wybudowane w latach 70-tych i 80-tych. Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż w przypadku dostawy towarów nie będących budynkami, budowlami lub ich częściami, dla określenia czy mamy do czynienia z towarem używanym istotne jest, aby okres jego używania przez Podatnika wynosił co najmniej pół roku.

Z punktu widzenia przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego szczególnie istotne są zapisy art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Z uwagi na przepisy tego artykułu Podatnik nie ma prawa do zwolnienia dostawy budynków i budowli lub ich części jako towarów używanych wówczas, gdy wydatki poniesione przez Podatnika na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej w/w towarów. Jak ocenił Wnioskodawca wydatki te stanowiły 80% ?wartości nabycia?. Wyłączenie zwolnienia od podatku wystąpi jednakże wówczas, gdy spełnione zostaną dodatkowo łącznie warunki w postaci: po pierwsze, prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie (w ocenie Wnioskodawcy Podatnik miał takie prawo i z niego skorzystał), po drugie użytkowania przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Oznacza to, iż użytkowanie przez Podatnika budynków i budowli lub ich części w okresie co najmniej 5 lat wyłącza zastosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, a tym samym daje Podatnikowi prawo do zwolnienia dostawy towarów od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w latach 1995 ? 1998 Podatnik wykorzystywał nieruchomości do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a od 1999 r. nieruchomości te w części były wydzierżawiane ? były przedmiotem świadczenia przez Podatnika usług wynajmowania, czyli czynności opodatkowanych. Uznać zatem należy, iż pozostała część nieruchomości Podatnika od 1999 r. nie była użytkowana przez Podatnika.

Zatem, w ocenie tut. Organu, Podatnik nie będzie miał prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT tych budynków, budowli lub ich części, które użytkował w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Natomiast spełnienie przesłanki o użytkowaniu przez Podatnika budynków i budowli lub ich części przez co najmniej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyłącza stosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, w stosunku do tych towarów, i daje Podatnikowi prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług, przy zachowaniu pozostałych warunków dotyczących dostawy towarów używanych.

Pomorski Urząd Skarbowy