Urząd Skarbowy w Jędrzejowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926... - Interpretacja - PP 443/141/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.06.2003, sygn. PP 443/141/2003, Urząd Skarbowy w Jędrzejowie

Temat interpretacji

Urząd Skarbowy w Jędrzejowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 26.05.2003 roku w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów podatku od towarów i usług, wyjaśnia:

Handel samochodami używanymi może odbywać się w formie komisu lub skupu i sprzedaży samochodów.

W przypadku komisu dla komisanta - zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) - podstawą opodatkowania będzie uzyskana z tytułu sprzedaży prowizja. Opodatkowanie sprzedaży zależeć jednak będzie od tego, czy sprzedawany towar pochodzi od komitenta będącego podatnikiem VAT, czy też nie. Jeżeli komitent (właściciel towaru) jest podatnikiem VAT, na fakturze sprzedaży samochodu nabywcy niezależnie od tego czy jest on, czy nie jest podatnikiem (płatnikiem) VAT - wyszczególniona będzie wartość netto towaru (samochodu) oraz wartość podatku VAT wg stawki 22%.

Należy pamiętać, że podatek należny wynikający z faktury VAT - KOMIS jest podatkiem należnym dla komitenta (właściciela samochodu), który otrzymuje od komisanta jedną z kopii tej faktury. Komisant natomiast wystawia kolejną fakturę, dokumentującą uzyskaną w wyniku wykonanej transakcji kwotę prowizji wg stawki 22%. Podatek VAT wyszczególniony na tej fakturze jest dla komisanta podatkiem należnym, natomiast dla komitenta - podatkiem naliczonym.

Jeżeli komitent nie jest podatnikiem VAT - sprzedaż samochodu dokonywana przez komisanta będzie zwolniona od podatku, gdyż sprzedaż ta dokonywana jest na rachunek komitenta, nie będącego podatnikiem VAT. Dla właściciela komisu podstawą opodatkowania jest kwota uzyskanej prowizji pomniejszona o kwotę podatku. Jeżeli zatem umowa komisu opiewa na określoną kwotę prowizji, należy pamiętać, iż jest to kwota "brutto".

Jeżeli chodzi o skup i sprzedaż samochodów używanych obowiązującą stawką podatkową jest 22%, a podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zgodnie z § 69 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 216, poz. 1828) zwolnieniem objęto odsprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500 kg, dokonywaną przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów, w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.

Tak jak samo rozporządzenie mówi - kwota różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia będzie podstawą opodatkowania wg stawki 22% natomiast kwota nabycia jest kwotą zwolnioną z VAT i nie ma tu znaczenia, od jakiego podmiotu dokonano zakupu samochodu.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy VAT podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Sprzedaż samochodów ciężarowych podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej tj. 22%.

Urząd Skarbowy w Jędrzejowie