Temat interpretacji
Stan faktyczny
Firma z kraju trzeciego zleciła Podatnikowi wykonanie usługi transportu międzynarodowego na trasie Rosja - Łotwa - Litwa - Polska na warunkach Icoterms 2000 DDU.
Zleceniodawca dokonuje odpraw celnych zbiorczych raz w miesiącu. Zbiorczy dokument SAD zawiera:
- zasady wykonywania przewozu DDU,
- numery faktur sprzedawcy.
Podatnik na dowód świadczenia usługi transportu międzynarodowego posiada:
- zlecenie spedycyjne,
- międzynarodowy list przewozowy CMR,
- oświadczenie odbiorcy towaru w Polsce potwierdzające warunki dostawy oraz wliczenia kosztu usługi transportu do wartości towaru.
Ocena prawna stanu faktycznego
Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługa świadczona przez Podatnika mieści się w katalogu usług transportu międzynarodowego: lit. b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
Przepis art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stanowi, iż do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0% pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy.
Ustawodawca w art. 83 ust. 5 ustawy określił, że dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 (usługa transportu międzynarodowego) są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.
Pkt 2 natomiast stanowi, że dokumentem stanowiącym dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego w przypadku transportu towarów importowanych - oprócz dokumentów o których mowa w pkt 1 jest dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Reasumując usługi transportu międzynarodowego związane z importem towarów z krajów trzecich podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonanej na terytorium Polski pod warunkiem posiadania dokumentów o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy VAT.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo iż w pozostałym zakresie usługa transportowa nie będzie opodatkowana w Polsce to świadczenie ww. usługi daje zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy - prawo do odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.