Temat interpretacji
Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 1997r Nr 137 poz. 926 ze zm) w dpowiedzi na zapytanie z dnia 05.01.2005r., tutejszy Organ uprzejmie wyjaśnia:że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 11 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust 1, 2 , 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Powołany przepis art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) stanowi, iż członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną , spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy, o którym mowa w art. 6 ust. 3 .
Stosownie do przepisu art. 4 ust. 4 , właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali , eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach , jak członkowie spółdzielni , z zastrzeżeniem art. 5. Ponadto są oni także obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
Zgodnie z ust. 5, członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną , oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię .
Z brzemienia w/w przepisów wynika, iż obsługa lokali użytkowych nie podlega zwolnieniu o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 11. W związku z powyższym opłaty pobierane przez Spółdzielnię za czynności administrowania tymi lokalami podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 maja 2004r. według stawki w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.
Kwestię opodatkowania poszczególnych elementów czynszu reguluje art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, który określa, iż podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę podatku VAT. Z powyższego wynika, że podstawę opodatkowania stanowi czynsz wraz z równowartością opłat dodatkowych tj. za wodę, energię elektryczną, wywóz nieczystości. W przedmiotowym przypadku świadczenie należne obejmuje również koszty podatku od nieruchomości i wieczystego użytkowania gruntów .
Ponadto z przedstawionego w piśmie znak L.dz.SMB/022/2005 z dnia 17.01.2005r. stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia wystawia fakturę za czynsz i inne opłaty związane z wynajmem lokalu użytkowego tj. centralne ogrzewanie, wywóz nieczystości stałych, podatki i opłata za wieczyste użytkowanie, zimna woda i odprowadzanie ścieków. Spółdzielnia do wszystkich refakturowanych kosztów przypisuje stawkę VAT, z wyjątkiem podatku od nieruchomości i wieczystego użytkowania gruntu.
Zdaniem tut. Organu powyższe opłaty składają się na łączną należność z tytułu świadczonej usługi najmu i są częścią odpłatności za tę usługę. Zatem na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi składają się na równi z czynszem i pozostałe należności, są więc obrotem będącym podstawą opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT.
Brak jest więc podstaw do wyodrębnienia z podstawy opodatkowania podatkiem VAT równowartości podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu będącymi składnikami należności z tytułu najmu. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić , iż całość świadczenia należnego od najemcy lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu wg. stawki określonej w art. 41 ust. 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. tj. 22%.
Zgodnie z wyjaśnieniami złożonymi w piśmie znak L.dz.SMB/083/2005 z dnia 22.02.2005r. Spółdzielnia obciąża członków spółdzielni opłatami za dostawę zimnej wody (PKWiU 41.00.20), odprowadzanie ścieków (PKWiU 90.0 ) i wywóz nieczystości stałych ( PKWiU 90.00.2 ) na zasadzie refakturowania poniesionych kosztów.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje pojęcia "" refaktura "" , jednak w praktyce i w orzecznictwie sądowym, pojęcie takie występuje i utrwalony jest pogląd , że refakturowanie dóbr specyficznych, takich jak np. energia elektryczna, dostarczanie wody , wywóz nieczystości jest dopuszczalne , przy spełnieniu pewnych warunków , którymi są :
1 zastrzeżenie w umowie odrębnego rozliczenia ponoszonych kosztów usług towarzyszących,
2 faktyczne niedoliczanie żadnej marży do refakturowanych usług ,
3 wystawienie przez sprzedawcę kupującemu faktury VAT uwzględniającej stawkę lub zwolnienie takie jak widniały na fakturze wystawionej przez sprzedawcę .
W związku z tym, jeżeli Spółdzielnia otrzyma fakturę za media i spełni powyższe warunki, może dokonywać "" refakturowania "".
Zgodnie z przepisami art. 41 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. stawka podatku od towarów i usług wynosi 22% . Obniżone stawki podatku oraz zwolnienie z podatku stosuje się do towarów i usług wymienionych w załącznikach do w/w ustawy. W załączniku Nr 3 do w/w ustawy o podatku VAT, określającym listę towarów i usług opodatkowanych stawką 7% VAT, w poz. 138 wymienione są "" usługi w zakresie rozprowadzania wody "" określone symbolem PKWiU 41.00.2, a w poz. 153 wymienione są "" usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne "" określone symbolem PKWiU 90.0 .
Wyszczególnienie w/w kosztów czynszu ( na zasadzie refaktury ) uprawnia Spółdzielnie do zastosowania stawki podatku właściwej dla danej usługi.
Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia , tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Spółdzielni w części dotyczącej zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług opłat czynszowych za lokale mieszkalne dla członków spółdzielni i dla osób nie będących członkami spółdzielni oraz nie podziela stanowiska Spółdzielni w części dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług od opłat czynszowych za lokale użytkowe dla członków spółdzielni i dla osób nie będących członkami spółdzielni oraz za najem lokalu użytkowego , która zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami wynosi 22%.
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.