Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pytanie... - Interpretacja - PP/443-18/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.05.2004, sygn. PP/443-18/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 18 kwietnia 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu - 20 kwietnia 2004 roku) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia się co następuje.

Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest producentem stolarki okiennej z tworzyw sztucznych PCV a jednocześnie świadczy usługi montażu zarówno w budynkach mieszkalnych jak i innego typu budynkach. Produkcja stolarki odbywa się wyłącznie na konkretne zamówienie kontrahenta. Klient składa najpierw zamówienie w dziale handlowym podatnika, gdzie następuje uzgodnienie rodzaju materiałów a następnie pracownik spółki dokonuje dokładnego pomiaru otworów okiennych/ drzwiowych u klienta. Dopiero po tej czynności kalkulowana jest cena konkretnego zamówienia i podpisanie umowy. Spółka nie prowadzi w ogóle sprzedaży wyrobów gotowych oznaczonych co do gatunku (produkcji na magazyn). Ponad 90% zamówień realizowanych jest łącznie z usługą montażu produktu u klienta

Pytanie dotyczy uprawnienia do dokonywania dostawy wraz z montażem stolarki okiennej PCV w budynkach mieszkalnych lub ich częściach z zastosowaniem stawki 7% od całości usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 5 kwietnia 2004 roku) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W powołanym wyżej przepisie ustawodawca określając przedmiot opodatkowania podatkiem VAT odróżnił sprzedaż towarów od świadczenia usług. Zgodnie z art. 2 ust. 6 w/w ustawy pod pojęciem towary ustawodawca rozumie między innymi rzeczy ruchome, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Od dnia 1 maja 2004 roku dostawa materiałów budowlanych (którym niewątpliwie jest stolarka okienna) objęta jest stawką podatku VAT 22%.

Osobną kwestię stanowi usługa montażu okien.

Ustawodawca w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniował pojęcie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

A zatem brak jest w ustawie pojęcia usług budowlanych i czynności wchodzących w zakres robót budowlano - montażowych.

Należy zatem wskazać, iż zaliczenie określonego wyrobu lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego należy do obowiązku producenta towaru lub świadczącego usługę. Wynika to z faktu, że właśnie producent lub świadczący usługę posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania statystycznego

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania producent lub świadczący usługę może zwrócić się o pomoc do organu właściwego w tej sprawie.

Od 1 stycznia 2003 roku kwalifikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Prawidłowe zdefiniowanie wykonanych przez Spółkę usług pozwoli na zastosowanie właściwej stawki podatku VAT. Zgodnie bowiem z zasadami tworzenia grupowań PKWiU uregulowanymi w rozdziale 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1997 roku Nr 42, poz. 264 z późn. Zmianami) pkt 5.3.4., roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia) m. in. z następującymi zastrzeżeniami:

  • roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu
  • gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45.

Jeżeli zatem wykonywane przez Spółkę usługi montażu stolarki są zaklasyfikowane do budowlanych robót instalacyjnych i montażowych wymienionych w dziale 45 PKWiU w grupowaniu 45.42.1 "roboty związane z montażem stolarki budowlanej"- to jako usługi wymienione w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/w ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007 roku korzystają z obniżonej stawki VAT 7%.

Jeżeli natomiast usługi montażu stolarki budowlanej wykonywane przez Spółkę nie mieszczą się w pojęciu budowlanych robót instalacyjnych i montażowych sklasyfikowanych w dziale 45 i jeżeli zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, przy uwzględnieniu wymienionych w pkt 5.3.4 zastrzeżeń mogą być klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu PKWiU - sprzedaż tych usług będzie opodatkowana stawką właściwą dla wyrobu.

Zatem w przypadku usługi montażu stolarki okiennej z PCV - jeżeli usługa ta objęta jest takim samym grupowaniem PKWiU jak wyrób tj. stolarka okienna, dostawa tych wyrobów łącznie z usługą montażu podlega opodatkowaniu stawką 22%.

W świetle powyższego podkreślić należy, że organ podatkowy nie jest organem kompetentnym do klasyfikowania zarówno wyrobów jak i usług.

Organem właściwym w takich sprawach, jak już wcześniej wskazano jest organ statystyczny.

W świetle powołanych przepisów stanowisko Spółki, w myśl, którego dostawę stolarki okiennej wraz z jej montażem należy opodatkować stawką 7% jest nieprawidłowe.

W ocenie tutejszego organu przedstawiony w piśmie sposób zawierania umowy z klientem nie przesądza o opodatkowaniu odrębnych czynności będących przedmiotem umowy jedną stawką podatku VAT i to stawką właściwą wg Spółki dla usług montażu.

Reasumując prawidłowe opodatkowanie przez Spółkę wykonanych czynności musi być poprzedzone prawidłowym ich zaklasyfikowaniem, zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 18 kwietnia 2004 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu