Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 11.0.2004 (data wpływu 14.06.2004 r.) informuje, że otrzymane premie pieniężne za zapłatę za zakupiony towar dostarczany przez sprzedawcę w określnym terminie są obrotem w rozumieniu 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) i podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka otrzymuje premie pieniężne, której wysokość uzależniona jest od terminu płatności i wielkości zakupów netto dokonanych w danym miesiącu. Premia ta wypłacana jest na podstawie umowy o współpracę w związku z zapłatą za zakupiony towar w określonym terminie. Do dnia 30.04.2004 r. wypłata premii odbywała się na podstawie noty księgowej która była podstawą do naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. W ocenie powyższego stanu faktycznego trwającego po dniu 30.04.2004 r. Spółka ma wątpliwości czy otrzymaną premię nie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.
Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 8 ust. 1 definiuje między innymi pojęcie usług: "Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej
osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zgodnie z przywołanym przepisem art. 8 ust. 1 ustawy świadczeniem usługi jest jest każde zachowanie się podmiotu w wykonywaniu stosunku zobowiązaniowego, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Tak szerokie określenie zakresu pojęcia odpłatnego świadczenia usług powoduje, że obejmuje ono zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, niewymienionych w klasyfikacjach statystycznych. Należy zaznaczyć że aby
świadczenie tych usług było opodatkowane winno być odpłatne, wypływać z umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron umowy może zostać uznana za bezpośredniego odbiorcę usługi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w wyniku zawartej umowy Spółka zobowiązała się do wpłacania należności za towar w określonym terminie a co za tym idzie powstał stosunek zobowiązaniowy przy czym dostawce towaru można uznać za odbiorcę usługi. W konsekwencji Spółka winna opodatkować podatkiem od towarów i usług wykonaną usługę dokumentując ją fakturą VAT.