Temat interpretacji
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest ograniczony przez dwa czynniki:przedmiotowy i podmiotowy. Opodatkowaniu podatkiem VAT(zakres przedmiotowy), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .Przez towary, w świetle w/w ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art.2 pkt.6 cyt. ustawy).
Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana w zasadzie przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę (pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, leśnymi, nie przeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zwolnione są od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt. 9 w/w ustawy).
Podatnikami (zakres podmiotowy) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalnosć gospodarczą, o której mowa w ust.2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 w/w ustawy). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalnosć producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozuskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób czestotliwy. Działalność obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (ar. 15 ust. 2 w/w ustawy).Z definicji zawartej w art.15 ust.2 w/w ustawy wynika, że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, lecz również za działalność gospodarczą uznaje się czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.
Na gruncie ustawy o VAT wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a w/w podmiot za podatnika w rozumieniu art. 15 w/w ustawy, co skutkuje opodatkowaniem podatkiem VAT wykonywanych przez ten podmiot czynności.
W przypadku, gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zarejestrowanej dla celów ustawy dokonuje sprzedaży ze swego prywatnego majątku (np. gruntu budowlanego), jeżeli wykonuje te czynności w warunkach wskazujących, że te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia - czynności tych nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Jeżeli jednak sprzedaż dotyczy gruntu budowlanego, nabytego w celu dalszej odsprzedaży, czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą, a w/w osobę fizyczną uznać za podatnika w rozumieniu art. 15 w/w ustawy.
W przedmiotowym piśmie wskazują Państwo, żę są osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalości gospodarczej, dokonującymi sporadycznej sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę na rzecz indywidualnych nabywców.W Państwa ocenie wyzbywanie się majątku ma charakter aktywności prywatnej i nie ma jakiegokolwiek związku z prowadzeniem działalności gospodarczej .
Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że dokonano analizy transakcji przeprowadzonych przez Państwa w latach 2002-2004 , zktórych wynika, że w 2002 roku sporządzono 6 aktów notarialnych sprzedaży działek , a w 2003roku 10 aktów notarialnych sprzedaży działek, w 2004r. 9 aktów notarialnych sprzedaży działek , w tym 5 po 1 maja 2004r.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego dokonanie we własnym imieniu i na własny rachunek na przestrzeni lat 2002-2004 takiej ilości sprzedaży działek kwalifikuje Państwa jako podatnika VAT od momentu dokonania pierwszej czynności sprzedaży działek po 1 maja 2004r.
Podkreślić należy, że brzmienie przepisu art. 15 nie uzależnia uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług od formalnego statusu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
W związku z powyższym oraz stanem faktycznym wyrażonym w przedmiotowym piśmie dokonywana przez Państwa sprzedaż gruntów budowlanych ma znamiona daiałalności wykonywanej w sposób częstotliwy tzn., że działania te są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania).
Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. dokonywaną przez Państwa dostawę gruntów budowlanych należy zakwalifikować zgodnie z powołanym wyżej art. 15 ust. 2 w/w ustawy jako działalnosć gospodarczą, natomiast Państwa należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług zobowiazanego do odprowadzenia podatku od dokonanej dostawy.
W myśl art. 113 ust. 13 pkt. 1 d powołanej wyżej ustawy zwolnień od podatku od owarów i usług, o których mowa w ustępie 1 i 9 ( czyli przekroczenia kwoty 10.000 euro), nie stosuje się między innymi do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów po 1 maja 2004 r. złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenia rejestracyjne w zakresie podatków od towarów i usług.