Temat interpretacji
W przypadku, gdy usługa transportowa rozpoczęła się podczas obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a skończyła się po 1 maja 2004r. czyli, gdy obowiązywała nowa ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług datę powstania obowiązku podatkowego należy wyznaczyć według zasad przewidzianych w nowej ustawie. Bowiem od dnia wejścia w życie nowych norm prawnych, należy je stosować do wszelkich stosunków prawnych i zdarzeń - zarówno tych, które dopiero powstaną, jak i tych, które powstały przed wejściem w życie nowych przepisów ale trwają w okresie obowiązywania nowych przepisów.Jeżeli zatem usługa transportowa rozpoczęła się jeszcze w kwietniu, ale skończyła w maju br., to - wobec braku przepisów przejściowych - należy do niej stosować regulację nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Kwestia ta została uregulowana w § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970).
Zgodnie z § 41 ust.1 wymienionego rozporządzenia
obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 1 maja 2004r., z wyłączeniem eksportu i importu towarów lub usług w rozumieniu tych przepisów, jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki:
1)wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1 maja 2004r.;
2)wywóz z terytorium kraju nastąpił po 30 kwietnia 2004r.;
3)podatnik przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy, czyli dowody potwierdzające, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium
kraju.
Jeżeli warunki, o których mowa w § 41 ust. 1 rozporządzenia, nie zostały spełnione przed dniem złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, podatnik wykazuje te czynności jako czynności wykonane na terytorium kraju. Jednak § 41 ust.3 wymienionego rozporządzenia upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług w terminie późniejszym, jeżeli spełnione zostały wszystkie warunki.
Tak więc, jeżeli podatnik posiada w swojej dokumentacji określone przepisami dowody, że towary objęte procedurą wywozu zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - wówczas na podstawie § 41 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia, podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0%.