Temat interpretacji
Stan faktyczny:
- Podatnik nieodpłatnie przekazuje na cele reprezentacyjne firmy wcześniej zakupioną kawę i napoje, umieszcza ulotki reklamowe jako dodatek do określonych czasopism oraz rozdaje klientom ulotki informacyjne o otwarciu nowego sklepu.
- Podatnik nieodpłatnie przekazuje na potrzeby pracowników m.in. wodę, kawę, cukier do spożycia na terenie zakładu pracy a także ubranie ochronne i koszulki z logo firmy jako strój obowiązkowy. Podatek VAT z faktur zakupu wszystkich w/w towarów jako podatek naliczony został przez Podatnika w całości odliczony.
- Podatnik nabył usługi gastronomiczne i hotelowe w związku z zaproszeniem stałych kontrahentów na kolację oraz zapewnieniem im noclegu. Podatek VAT z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych usług nie został przez Podatnika odliczony z uwagi na art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
- Z zapytania Podatnika wynika, że dokonał on zakupu artykułów spożywczych przeznaczonych do spożycia przez pracowników podczas imprezy integracyjnej. Zakup w/w artykułów w 100% finansowany jest ze środków ZFŚS. W ten sam sposób finansowany jest wynajem autokaru do przewozu pracowników do miejsca zorganizowania imprezy oraz wynajem sali gimnastycznej dla pracowników.
- Podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz "podróżnych" (art. 126 ust. 1 ustawy o VAT).
Ocena prawna stanu faktycznego:
Ad.1
Czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy mają charakter czynności nieodpłatnych w związku z czym muszą być rozpatrywane z uwzględnieniem przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zatem również, zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, w/w art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek , jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Z zestawienia przytoczonych powyżej przepisów wynika, że skoro nie podlega opodatkowaniu przekazanie próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, to przekazanie prezentów i próbek poza ustalonymi limitami (art. 7 ust. 4-6), będzie podlegało opodatkowaniu.
Opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega zatem wszelkie przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy (np. przekazanie ulotek reklamowych), wtedy gdy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami, a przekazywane w tej formie towary nie mają statusu prezentów o małej wartości lub próbek. Powyższa zasada odnosi się także do przekazywanych przez Podatnika materiałów informacyjnych w postaci np. ulotek informacyjnych, które od reklamy różnią się tym, że nie zawierają elementów wartościujących przedmiot sprzedaży, zachęcających do jego nabycia.
Czynność przekazania towaru na cele reprezentacji i reklamy oraz przekazania materiałów informacyjnych opodatkowaną VAT dokumentuje się fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 w/w ustawy).
Z treści w/w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób. Art. 7 ust. 2 pkt 2 odnosi się jedynie do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, pod pojęciem "wszelkie inne przekazanie towarów" nie mieści się czynność zużycia towarów. Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunki napojami i artykułami spożywczymi podczas spotkań z kontrahentami.
Ad.2
Nie stanowi przekazania (zużycia) na potrzeby reprezentacji i reklamy oraz na potrzeby osobiste zatrudnionych przez podatnika pracowników, przekazanie (zużycie) towarów, jeśli obowiązek ich wydania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub innych przepisów. Dotyczy to m.in. napojów (kawa, herbata, woda mineralna), które są przekazywane pracownikom na podstawie § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650). Zgodnie z § 112 w/w. rozporządzenia Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje.
Z w/w art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że przekazanie pracownikom napojów (kawy, herbaty itp.) nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdyż czynności te nie służą celom osobistym pracowników lecz zgodnemu z przepisami funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
W kwestii przekazanie pracownikom ubrania ochronnego i koszulek z logo firmy stwierdzić należy, że jeżeli firma na podstawie Kodeksu pracy nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom umundurowania lub ubrania roboczego (ochronnego), to przekazanie ubrań ma charakter czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jako wykonywanych na potrzeby reprezentacji i reklamy. Dobre reprezentowanie firmy polega bowiem m.in. na odpowiednim ubiorze pracowników, wystroju firmy, jej logo. Jeżeli natomiast firma jest zobowiązana do zapewnienia przedmiotowego ubioru na podstawie przepisów Kodeksu pracy, to takie przekazanie ubrań będzie czynnością, która nie podlega opodatkowaniu podatku od towarów i usług.
Ad.3
Zakup usług obcych (gastronomicznych i noclegowych) na potrzeby reprezentacji i reklamy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ przy zakupie tych usług u podatnika nie zaistniały żadne czynności określone w art. 7 ust. 1-3 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy, które podlegałyby opodatkowaniu. Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych co do zasady nie stosuję się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.
Ad.4
Zakup przez Podatnika artykułów spożywczych przeznaczonych na imprezę integracyjną, wynajem autokaru do przewozu pracowników do miejsca zorganizowania imprezy oraz wynajem sali gimnastycznej dla pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z w/w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że warunkiem niezbędnym dla uznania za dostawę towarów przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste pracowników podatnika, jest przysługujące podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się, według art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednocześnie art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że powyższe ograniczenie nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 6540 i art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dz. U. Nr 14 poz. 176), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Z przywołanych przepisów wynika, że Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jedynie w wypadku gdy przedmiotowe czynności zostały opodatkowane.
Ad.5
Stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy, osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwanej dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 127 i 128.
Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:
- spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz
- przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.
Ponieważ odpłatna dostawa ma miejsce na terytorium kraju, przy założeniu, że zostały spełnione warunki z w/w art. 129, przedmiotową sprzedaż należy wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7, tzn. jako dostawę towarów, na terytorium kraju, opodatkowaną stawką 0%.