Temat interpretacji
Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę pozostanie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.01 2012 r. (data wpływu 01.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.02.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
G. Spółka z o.o. zwana dalej G. jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu, G. jest właścicielem nieruchomości położonej w W., na której jest zbudowana hala handlowa, stacja trafo, linia energetyczna SN i plac manewrowy z parkingiem. Hala handlowa jest przedmiotem wynajmu do celów handlowych na rzecz innych firm. Została oddana do użytku w 2008 roku. G. w trakcie jej wznoszenia korzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Do dziś od zasiedlenia nie było wydatków na ulepszenia. G. jest właścicielem 100% udziałów w Spółce G. Poland Sp. z o.o.
W przyszłości G. planuje sprzedać spółce zależnej G. Poland Sp. z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa w skład której wejdą grunty wraz z halą handlową oraz pozostałe budowle po cenie rynkowej. Sprzedaż ta będzie jednoznaczna z likwidacją dotychczasowej działalności gospodarczej w G. W wyniku tej sprzedaży G. Poland przejmie także prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez G. umów najmu, umów dotyczących usług zarządzania nieruchomością, dostaw mediów i innych. Przekazane zostaną również zobowiązania z tytułu kaucji wobec najemców. G. Poland Sp. z o.o. będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą G. w niezmienionym zakresie.
W G. pozostanie jedynie majątek finansowy. W aktywach G. pozostaną 100% udziały w G. Poland, bieżące należności z tytułu sprzedaży i udzielonych pożyczek oraz gotówka w banku i kasie. W pasywach pozostaną bieżące zobowiązania i kapitały. Po tej operacji przychodem będą jedynie odsetki od udzielonych G. Poland Sp. z o.o. pożyczek. W dalszej przyszłości G. będzie zlikwidowana a majątek finansowy zostanie przekazany udziałowcom.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez G. pozostanie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1...
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez G. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą nieruchomości z halą handlową, budowlami i wszystkimi środkami trwałymi oraz zobowiązaniami z tytułu kaucji od najemców do G. Poland pozostanie poza zasięgiem opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z całym majątkiem związanym z prowadzoną działalnością będzie de facto sprzedażą zorganizowanego przedsiębiorstwa, G. sprzedane zostaną wszystkie składniki majątkowe służące do działalności gospodarczej w G. Planowana sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa spełnia wszystkie warunki zawarte w definicjach zarówno w art. 2 ust 27e) ustawy o VAT jak i w art. 4a pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych które mówią o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania,
Również stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z dnia 7.02.2008 roku (sygn. akt III SA/Wa 934/07), zgodnie z którym w opinii Sądu - każdy zespół składników majątkowych, dający się wyodrębnić poprzez funkcjonalne powiązanie polegające na przydatności do realizacji określonego działania gospodarczego bez względu na jego organizacyjne wyodrębnienie w postaci zakładu czy też oddziału będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. W związku z tym Sąd przyjął, że użyte w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT pojęcie przedsiębiorstwo obejmuje każdy zespół składników materialnych i niematerialnych służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu.
Po sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa działalność gospodarcza w G. już nie będzie kontynuowana. Kupując nieruchomość z halą handlową i wynikającymi z umów najmu prawami i obowiązkami oraz zobowiązaniami G. Poland będzie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną w dotychczasowym rozmiarze w G..
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast stosownie do art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pojęcie transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawa towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).
Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego, kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy, realizujący zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.
Zatem, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną, niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym, jak i posiadaniem wewnętrznej samodzielności finansowej.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić tylko wówczas, G. określona w ten sposób część przedsiębiorstwa może w całości stanowić przedmiot zbycia (przekazania).
W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca planuje sprzedać spółce zależnej G. Poland Sp. z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wejdą grunty wraz z halą handlową oraz pozostałe budowle po cenie rynkowej. Sprzedaż ta będzie jednoznaczna z likwidacją dotychczasowej działalności gospodarczej w G.. W wyniku tej sprzedaży G. Poland przejmie także prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez G. umów najmu, umów dotyczących usług zarządzania nieruchomością, dostaw mediów i innych. Przekazane zostaną również zobowiązania z tytułu kaucji wobec najemców. G. Poland Sp. z o.o. będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą G. w niezmienionym zakresie.
W G. pozostanie jedynie majątek finansowy. W aktywach G. pozostaną 100% udziały w G. Poland, bieżące należności z tytułu sprzedaży i udzielonych pożyczek oraz gotówka w banku i kasie. W pasywach pozostaną bieżące zobowiązania i kapitały. Po tej operacji przychodem będą jedynie odsetki od udzielonych G. Poland Sp. z o.o. pożyczek.
Zatem, mając powyższe na uwadze wskazać należy, że zamierzona przez Wnioskodawcę czynność zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie wyłączona spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie