1.Czy podatnik korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy, jako podmiot wpisany do ewidencji prowadzonej p... - Interpretacja - IPTPP1/443-276/12-4/IG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2012, sygn. IPTPP1/443-276/12-4/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

1.Czy podatnik korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy, jako podmiot wpisany do ewidencji prowadzonej przez Starostę w Ł.?
2.Czy prowadzenie szkoleń przez podatnika zgodnie z odrębnymi przepisami rozporządzeń w zakresie kształcenia w poszczególnych zawodach pozwala na stosowanie zwolnień w podatku VAT na świadczone usługi?
3.Czy usługi szkolenia w zakresie związanym z wykonywanym zawodem biorących udział w szkoleniu, mające na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych można uznać za szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowiskoWnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2012 r. (data wpływu 3 kwietnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2012r. (data wpływu 25 czerwca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT prowadzonych szkoleń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z podatku VAT prowadzonych szkoleń,
  • ustalenia czy wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy potwierdza korzystanie ze zwolnienia w opodatkowaniu świadczonych usług jako podmiotu objętego systemem oświaty.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 czerwca 2012r. (data wpływu 25 czerwca 2012r.) w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Wnioskodawca jest zarejestrowany od 2009 r. jako czynny podatnik podatku VAT. Prowadzi jako osoba fizyczna jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie PKD 85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Jest wpisany na listę placówek oświatowych prowadzoną przez Starostę m. oraz do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi szkolenia w zakresie różnych branż o przeróżnym zakresie tematycznym, do których można m.in. zaliczyć szkolenia w zakresie zmian podatkowych, tematyczne z zakresu księgowości, BHP, prawa pracy, zmian legislacyjnych, dla pracowników organów publicznych oraz różnych podmiotów gospodarczych szczegółowo poniżej:

Seminaria (minimum 5 godzin) z zakresu:

  1. System ubezpieczeń społecznych
  2. Podatek dochodowy i podatek VAT
  3. Sprawozdawczość budżetowa, finansowa, księgowa
  4. Pomoc publiczna
  5. Kodeks pracy w administracji samorządowej
  6. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz przepisy wykonawcze
  7. Ewidencja, sprawozdawczość środków z budżetu Unit Europejskiej
  8. Ustawa o rachunkowości
  9. Prawo zamówień publicznych
  10. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego - ewidencja księgowa, egzekucja należności
  11. Finanse publiczne, plan kont

Szkolenia:

  1. Szkolenia informatyczne (obsługa komputera, program Płatnik, Auto CAD, Norma Pro, itp.)
  2. Szkolenia zawodowe kończące się egzaminami państwowymi, typu: kierowca wózków jezdniowych, operator koparko - ładowarki, spawacz, operator HDS, kierowca kat. C ze świadectwem kwalifikacji
  3. Szkolenia bhp i p.poż
  4. Szkolenia z zakresu księgowości, finansów, ubezpieczeń społecznych
  5. Szkolenia zawodowe typu: kelner - barman, kucharz, operator kamery, kosmetyczka, opiekunka środowiskowa, florystyka, magazynier, projektant mebli, sprzedawca
  6. Obsługa kasy fiskalnej
  7. Zarządzanie zasobami ludzkimi - szkolenia zamknięte
  8. Grupowe warsztaty z doradztwa zawodowego

Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania i posiada zaświadczenie o wpisie do ewidencji, o której mowa w art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.) - w załączeniu kserokopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji wydane przez Starostę.

Usługi objęte przedmiotem wniosku są świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty.

Wnioskodawca prowadzi między innymi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca prowadzi między innymi szkolenia zawodowe, kończące się egzaminami państwowymi, typu: kierowca wózków jezdniowych, operator koparko- ładowarki, spawacz, operator HDS, kierowca kategorii C ze świadectwem kwalifikacji, w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach:

  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2001r. nr 118 poz. 1263).
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470).
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 z późn. zmian.).
  • ustawa z dnia 6 września 2001r.o transporcie drogowym (tj. Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2010r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. z 2010r. Nr 53, poz. 314).

Wnioskodawca zleca poprowadzenie szkolenia osobom/instytucjom posiadającym stosowne uprawnienia.

Wnioskodawca nie posiada akredytacji, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, która swym zakresem obejmowałaby usługi będące przedmiotem wniosku.

Wnioskodawca prowadzi usługi szkoleniowe, które są finansowane w całości ze środków publicznych, jak i takie które są w całości odpłatne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy podatnik korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy, jako podmiot wpisany do ewidencji prowadzonej przez Starostę w Ł....

  • Czy prowadzenie szkoleń przez podatnika zgodnie z odrębnymi przepisami rozporządzeń w zakresie kształcenia w poszczególnych zawodach pozwala na stosowanie zwolnień w podatku VAT na świadczone usługi...
  • Czy usługi szkolenia w zakresie związanym z wykonywanym zawodem biorących udział w szkoleniu, mające na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych można uznać za szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, jako podmiot wpisany do ewidencji prowadzonej przez Starostę .

    Prowadzenie szkoleń przez podatnika zgodnie z odrębnymi przepisami rozporządzeń w zakresie kształcenia w poszczególnych zawodach pozwala na stosowanie zwolnień w podatku VAT na świadczone usługi.

    Usługi szkolenia w zakresie związanym z wykonywanym zawodem biorących udział w szkoleniu mające na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych można uznać za szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przez dostawę towarów stosowanie do treści art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

    W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

    Na mocy art. 5a ustawy, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

    Zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1. W myśl art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

    Na mocy art. 43 ust 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

    • jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
    • uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

    - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

    Stosownie do treści art. 43 ust 1 pkt 29 ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

    • prowadzone w formach I na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
    • świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
    • finansowane w całości ze środków publicznych

    -oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

    Ponadto, zgodnie z § 13 ust 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

    W tym miejscu wskazać należy, iż w dniu 1 lipca 2006 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 288 str. 1). Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio. Oznacza to, iż przepisy tego rozporządzenia z dniem 1 lipca 2006 r. stają się częścią porządku prawnego, obowiązującego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez konieczności ich implementacji w drodze ustawy. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez wszystkie państwa członkowskie systemu podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EEC ze zm.).

    Przepis art. 14 ww. rozporządzenia nr 1777/2005 wyjaśnia co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. W myśl tego przepisu, usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zapewniane na warunkach określonych w art. 13 część A ust. 1 lit i Dyrektywy 77/388/EWG (analogiczne zwolnienie zawiera art. 132 ust. 1 lit. i obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej), obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

    Na mocy art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

    Zgodnie z zapisem art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

    Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

    Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

    Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

    Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

    Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

    1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, wzakresie kształcenia i wychowania,z
    2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

    -oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

    Zgodnie z ww. wymienionym przepisem art. 43 ust.1 pkt 26 lit. a) ustawy, zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy. Aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia nie wystarczy by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

    Powyższy przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie do tych usług kształcenia, które są przedmiotem zakresu działania podmiotu jako jednostki objętej systemem oświaty.

    Z kolei w świetle art. 43. ust. 1 pkt 29 ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

    1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
    2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
    3. finansowane w całości ze środków publicznych,

    - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

    Regulacje art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 ustawy stanowią implementacje prawa unijnego. W świetle art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej z dnia 28 listopada 2006 r. (Dz. Urz. UE. L. Nr 347), zwolnione jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

    Cytowany przepis umiejscowiony został w Rozdziale 2 tego aktu, zatytułowanym Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym, co oznacza, iż usługi szkoleniowe na gruncie Dyrektywy VAT podlegają zwolnieniu od podatku wyłącznie, gdy są wykonywane w interesie publicznym, tzn. wypełniają obowiązki, jakie ciążą na danym państwie wobec jego obywateli. W żadnym przepisie Dyrektywy nie została jednak wskazana definicja interesu publicznego, nie zostały również określone podmioty, które mogą działać w interesie publicznym. Oznacza to, że zarówno komercyjne przedsiębiorstwa jak i niekomercyjne organizacje mogą prowadzić działalność z zakresu interesu publicznego.

    W tym kontekście wskazać należy - co wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - że zakres zwolnień przewidzianych w Dyrektywie nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Czynności zwolnione zgodnie z Dyrektywą stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a ich ujednolicona interpretacja ma służyć unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

    Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

    Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

    W myśl art. 3 pkt 16 ustawy o systemie oświaty, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o formach pozaszkolnych - należy przez to rozumieć formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w placówkach i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 3a.

    Z kolei art. 5 ust. 1 ustawy o systemie oświaty określa, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

    W świetle art. 5 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez:

    1. jednostkę samorządu terytorialnego;
    2. inną osobę prawną;
    3. osobę fizyczną.

    Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

    Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca jest zarejestrowany od 2009 r. jako czynny podatnik podatku VAT. Prowadzi jako osoba fizyczna jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie PKD 85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

    Jest wpisany na listę placówek oświatowych prowadzoną przez Starostę m. Ł. oraz do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi szkolenia w zakresie różnych branż o przeróżnym zakresie tematycznym. Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania i posiada zaświadczenie o wpisie do ewidencji, o której mowa w art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Usługi objęte przedmiotem wniosku są świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty.

    Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia.

    Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w związku z tym, iż prowadzona przez Wnioskodawczynię placówka oświatowa jest objęta systemem oświaty (została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych) i Wnioskodawczyni świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania a opisane we wniosku usługi są świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty, zatem wypełniona zostaje podmiotowo - przedmiotowa dyspozycja art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

    Reasumując, świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty, usługi szkoleniowe objęte wpisem do ewidencji na podstawie art. 82 ustawy o systemie oświaty, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

    W związku z faktem, że usługi świadczone przez Wnioskodawczynię korzystają ze zwolnienia wynikającego z dyspozycji art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, ocena spełnienia przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy i § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia dla tych samych usług oraz odpowiedź na pytania: Czy prowadzenie szkoleń przez podatnika zgodnie z odrębnymi przepisami rozporządzeń w zakresie kształcenia w poszczególnych zawodach pozwala na stosowanie zwolnień w podatku VAT na świadczone usługi...

    Czy usługi szkolenia w zakresie związanym z wykonywanym zawodem biorących udział w szkoleniu, mające na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych można uznać za szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego... stała się bezprzedmiotowa.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wydając przedmiotową interpretację tut, Organ oparł się na opisie sprawy (stanu faktycznego), w którym jednoznacznie wskazano, iż Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania i posiada zaświadczenie o wpisie do ewidencji, o której mowa w art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty i usługi objęte przedmiotem wniosku są świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty.

    Niniejszą interpretacja załatwiono wniosek w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT prowadzonych szkoleń. Wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT prowadzonych szkoleń został rozpatrzony interpretacją IPTPP1/443-276/12-5/IG. Natomiast wniosek w części dotyczącej ustalenia czy wpis do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy potwierdza korzystanie ze zwolnienia w opodatkowaniu świadczonych usług jako podmiotu objętego systemem oświaty, został rozpatrzony postanowieniem nr IPTPP1/443-276/12-6/IG.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tj. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Referencje

    IPTPP1/443-276/12-5/IG, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 297 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi