Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i ... - Interpretacja - ZP/443-061/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. ZP/443-061/04, Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art.7 ust.1 pkt 3 i 4 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej oraz wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

Powyższe oznacza, że z dniem 1 maja 2004r. zmieniły się zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu, gdyż czynności wykonywane na podstawie takiej umowy traktowane są jako dostawa lub nabycie towarów.

Podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu - zgodnie z art.30 ust.1 pkt 2 i 3 ww. ustawy - stanowi dla komitenta - kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Jednakże w przypadku przedstawionym w zapytaniu podatnik dokonuje dostawy towaru na zasadach określonych w art.120 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art.120 ust.1 pkt 4 ww. ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, niebędące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także metalami szlachetnymi lub kamieniami szlachetnymi.

Samochody używane nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie są towarami używanymi w rozumieniu ww. przepisu.

Jeżeli więc podatnik dokonuje dostawy towarów używanych, którymi są samochody, nabyte uprzednio przez niego dla celów prowadzonej działalności lub importowane w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem dostawy tych samochodów jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku przy spełnieniu poniższych warunków.

Aby miały zastosowanie ww. zasady opodatkowania używane samochody muszą być nabyte od:

1.osoby fizycznej, prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - niebędącej podatnikiem o którym mowa w art. 15 (prowadzącym działalność gospodarczą),

2.podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, jeżeli jednak dostawa tych samochodów (także oddanie do komisu) jest zwolniona od podatku przedmiotowo (art. 43) lub podmiotowo (art. 113),

3.podatnika-pośrednika w handlu takimi samochodami, który przy swojej dostawie (sprzedaży) dokonał opodatkowania marży.

Obowiązek podatkowy w przypadku dostaw w ramach umów komisowych, także gdy występuje szczególna procedura opodatkowania marży, powstaje na ogólnych zasadach. Stosownie do art.19 ust.1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust. 6, art.20 i art.21 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art.19 ust.4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy zatem stwierdzić, że dla komitenta obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wydania towarów, a jeżeli wydanie towaru powinno być potwierdzone fakturą - z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Moment powstania obowiązku podatkowego dla komitenta nie ma więc związku z momentem powstania obowiązku podatkowego u komisanta.

Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu