Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2041/04/CIP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2004, sygn. PI/005-2041/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług polegających na uszlachetnianiu i przerobie towarów. Towar, który podlega usłudze sprowadzany jest z Norwegii na polski obszar celny przez firmę z siedzibą w Redzie, a następnie przekazywany Podatnikowi. W ramach usługi uszlachetniania szyta odzież wykonana jest w 100 % z materiałów powierzonych, a następnie przekazywana firmie z Redy, która wysyła towar do Norwegii. Zapłata następuje do 60 dnia od daty wywozu towary z polskiego obszaru celnego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do art. 19 ust. 4 jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w ustawie nie został określony szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług polegających na uszlachetnianiu i przerobie towarów, zastosowanie będą miały zasady ogólne, zawarte w art. 19 ust. 1, 4, 5, 11 ustawy.

Przytoczone przez Podatnika przepisy art. 83 ustawy nie regulują momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług uszlachetniania towarów, określają natomiast warunki, których spełnienie pozwoli Podatnikowi zastosować stawkę 0 %.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu towarów.

Zgodnie z art. 83 ust. 7 pkt 3 ustawy, przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24 rozumie się usługo świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:

  1. uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
  2. posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do art. 83 ust. 8 ustawy przepisy ust. 7 pkt 2 - 4 stosuje się, jeżeli podatnik spełni określone w nich warunki oraz otrzyma całość lub co najmniej 50 % zapłaty przez upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.

Spełnienie zawartych w art. 83 ust. 8 ustawy warunków nie świadczy jednak o momencie powstania obowiązku podatkowego, a stwarza jedynie możliwość zastosowania stawki 0 % dla świadczonych przez podatnika usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku