Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Starostwo Powiatowe sprzedaje w trybie przetargowym w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce gruntami,... - Interpretacja - ZN-PP/443-8/05

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. ZN-PP/443-8/05, Urząd Skarbowy w Szamotułach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Starostwo Powiatowe sprzedaje w trybie przetargowym w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce gruntami, nieruchomości nie przeznaczone na cele mieszkaniowe, które są towarami używanymi, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które były przedmiotem najmu od 2003 r. i w trakcie trwania umowy najemca poniósł za zgodą wynajmującego wydatki na modernizację kotłowni i pomieszczeń biurowych. Strony umowy najmu uzgodniły, ze wydatki poniesione przez wynajmującego podlegają w części rozliczeniu w należnym czynszu;. Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawki podatku określone zostały w art. 41 cytowanej ustawy, natomiast zwolnienia od podatku wymienione zostały w art. 43 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podbnym charakterze. Zastrzeżenie zawarte w punkcie 10 cytowanego art. 43 ust. 1 dotyczy zwolnienia dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części przeznaczonych na cele inne niz mieszkaniowe.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.Powyższe wynika z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zwolnienia od podatku w odniesieniu do dostawy towarów używanych nie stosuje się na podstawie art. 43 ust. 6, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

W odniesieniu do sprzedaży (dostawy) gruntów wraz z budynkiem ma zastosowanie przepis art. 29 ust. 5 cytowanej ustawy, który stanowi, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyłącza się wartości gruntu.Z powyższego przepisu wynika, że co do zasady grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług jaką są opodatkowane sprzedawane budynki.

Oceniając przedstawiony stan faktyczny, organ podatkowy informuje, że na podstawie wyżej przytoczonych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości używanych trwale związanych z gruntem.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie tego zdarzenia. Obowiązuje ona do czasu zmiany interpretacji lub zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Szamotułach